Jerzy Trela nie żyje. Miał 80 lat

fot. webandi - pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, znany z kreacji w „Janosiku”, „Panu Tadeuszu” czy „Quo vadis” zmarł po kilku latach walki z chorobą nowotworową. Informację o jego śmierci przekazał mediom syn Piotr. Aktor miał 80 lat.

Jerzy Trela w 1969 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jego teatralny debiut to „Nos” Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości w 1969 r., jednak, co ciekawe, debiut telewizyjny miał miejsce kilka miesięcy wcześniej: aktor zagrał w serialu „Stawka większa niż życie”.

Aktor szybko zdobył ogromną popularność, był ceniony za talent, pracowitość i charyzmę. Grał u największych polskich reżyserów, między innymi Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna, Agnieszki Holland i Krzysztofa Kieślowskiego, widzowie pamiętają go z „Kolumbów”, „Janosika”, „Do krwi ostatniej”, „Anioła w szafie”, „Pana Tadeusza” czy „Quo vadis”. Był także profesorem PWST w Krakowie.

Gwiazdor od kilku lat pracował mniej intensywnie ze względu na nawrót choroby nowotworowej, która go ostatecznie pokonała. Miał 80 lat.

Podziel się: