Więcej

    Jakie szalunki zapewniają optymalny komfort pracy?

    Szalunki to tymczasowe konstrukcje, które są wykorzystywane do podtrzymywania elementów budowlanych podczas wznoszenia budynku. Wszędzie tam, gdzie powstają duże konstrukcje z betonu i żelbetu, muszą powstać też szalunki, które utrzymują też beton we właściwym miejscu.

    Przez wiele lat szalunki powstawały z drewna — stąd inna nazwa: „deskowania”, ale dziś, zwłaszcza w wielkich konstrukcjach budowlanych tego typu elementy wytwarza się ze stali. Alternatywą, coraz bardziej popularną, są szalunki z aluminium i tworzyw sztucznych. Jakie szalunki zapewnią optymalny komfort pracy? Jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz skonsultować się z firmą Szalunkownia!

    Szalunki — bezpieczeństwo i wygoda pracy.

    Przede wszystkim, szalunki powinny być projektowane i wykonane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom budowlanym. Muszą być na tyle solidne, aby utrzymać wszystko w ryzach i na tyle bezpieczne, aby można je było stosować na placu budowy. Pracownicy powinni mieć łatwy dostęp do szalunków i nie powinni musieć podejmować nadmiernych wysiłków, aby wykonywać swoje zadania. 

    Ręczny montaż szalunków zajmuje dużo czasu i zwiększa nakład pracy, który mają do wykonania pracownicy. Im lżejsze formy, tym lepiej — dlatego właśnie zawodowcy sugerują wykorzystywanie oddzielnych form do słupów i ścian. Wprawdzie potrzebujesz więcej form, ale budowę mogą przyspieszyć oddzielne szalunki słupowe i cięższe szalunki ścienne. Wynajem takich wytrzymałych form to znakomita opcja.

    Szalunki powinny być odporne na deszcz, wiatr i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Pracownicy powinni być chronieni przed opadami, a szalunki powinny zapewniać odpowiednią wentylację. Zwłaszcza na dużych budowach konstrukcje szalunkowe muszą być wyposażone w elementy BHP, drabinki i poręcze.

    Kiedy stosuje się szalunki drewniane?

    Tradycyjne rozwiązania są nadal skuteczne i szeroko stosowane, ale dziś, nawet w wypadku budów jak domy jednorodzinne, coraz częściej wypierają je modularne szalunki składające się z metalowego rusztu oraz poszycia ze sklejki. Równie popularne są hybrydowe rozwiązania, jak deskowanie tracone czy wbudowane lub szalunek XPS stanowiący jednocześnie izolację termiczną.

    Ważne jest, aby szalunki były projektowane i wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i optymalny komfort pracy.

    Artykuł sponsorowany

    WiadomościJakie szalunki zapewniają optymalny komfort pracy?