Jakie rodzaje księgowości są wymagane dla poszczególnych rodzajów spółek?

Niektóre spółki muszą prowadzić pełną księgowość. Wynika to ze złożoności działań, jakie występują w tego rodzaju działalności. Faktem jest również to, że sposób rozliczenia z organami podatkowymi jest w tym przypadku bardziej skomplikowany. Warto dowiedzieć się więcej o prowadzeniu pełnej księgowości!

Podstawowe informacje o pełnej księgowości

Księgowość dla spółek (w niektórych przypadkach) musi być prowadzona w formie pełnej. Ten model ewidencji zdecydowanie jest dokładniejszy i bardziej precyzyjny od pozostałych metod. Jednak faktem jest również to, że w tym przypadku obowiązków, jakie należy zrealizować jest znacznie więcej. Do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są takie podmioty jak:

 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki akcyjne,
 • spółki komandytowe,
 • spółki komandytowo-akcyjne.

Najlepiej jest powierzyć prowadzenie pełnej księgowości sprawdzonej firmie, taką, jaką jest Biuro Rachunkowe ASSET. Specjaliści skrupulatnie i dokładnie wykonują swoje zadania. A do tego również mają odpowiednią wiedzę rachunkową. Dlatego też możesz liczyć na nasz profesjonalizm. Księgowość dla spółek wymaga prawidłowego prowadzenia. Każdy błąd może Cię sporo kosztować, weź to pod uwagę! Z nami do żadnych pomyłek nie dojdzie.

Księgi rachunkowe. Jakie elementy, służą do rejestrowania zdarzeń?

Księgi rachunkowe składają się z takich elementów jak:

 • dziennik,
 • księga główna,
 • księga pomocnicza,
 • wykaz składników pasywów i aktywów tzw. inwentarz,
 • zestawienie obrotów i sald umieszczonych w księdze głównej, zestawienie sald na kontach pomocniczych.

Korzyści z prowadzenia pełnej księgowości

Niezaprzeczalnie pełna księgowość nie jest łatwa do prowadzenia. To bardzo sformalizowana metoda rozliczenia, jednakże dzięki niej można odnieść spore korzyści.

Jedną z zalet prowadzenia pełnej księgowości jest to, że pozwala Ci ona – monitorować zachodzące zmiany na podstawie dokładnego ewidencjonowania majątku.

Poza tym dzięki niej masz możliwość dowiedzieć się o wszystkich przepływach pieniędzy oraz każdej transakcji.

Przedstawia ona również pełen obraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa!

Przeczytaj artykuł na temat rodzajów księgowości dla poszczególnych spółek https://biurorachunkowe-asset.pl/blog/jaki-rodzaj-ksiegowosci-obejmuje-poszczegolne-rodzaje-spolek/.

Pełna księgowość – Biuro Rachunkowe Asset

Prowadzisz spółkę i potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie prowadzenia księgowości? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Warto wiedzieć, że:

 • dla większości spółek cywilnych najlepszym wyborem jest stosowanie uproszczonej formy księgowości (jednak w niektórych przypadkach – nie jest to możliwe),
 • w przypadku spółki jawnej masz do wyboru – trzy możliwości ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, co do prowadzenia księgowości w spółce, zachęcamy do kontaktu z nami. Nasz doradca postara się udzielić Ci odpowiedniego wsparcia. Wybierzemy dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie!

Nie czekaj i już dziś skontaktuj się z nami.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowanyJakie rodzaje księgowości są wymagane dla poszczególnych rodzajów spółek?