Więcej

    Jak tworzyć interesujące kompozycje malarskie?

    Zasady kompozycji w malarstwie nieco różnią się od siebie w zależności od tego czy obraz ma przedstawiać pejzaż, portret czy też martwą naturę. Jest jednak kilka uniwersalnych kwestii, o których warto wspomnieć, szczególnie w kontekście głębi obrazu czy też głównych punktów, takich jak kontrast, kolor czy złoty podział.

    Główne punkty obrazu

    Jednym z elementów tworzenia interesujących kompozycji malarskich jest zwrócenie uwagi na główne punkty obrazu. Mowa tutaj o kilku czynnikach, które mogą zdecydowanie pomóc w projektowaniu. Przede wszystkim warto skupić się na tym, aby odszukać najlepsze kolory zarówno te najmocniejsze, jak i dopełniające. Kontrast kolorystyczny, który ma wystąpić, musi mieć określoną granicę. W kompozycji najbardziej przyciągają wzrok ludzie oraz zwierzęta, warto je uwzględniać w obrazach. Niezbędne jest przemyślenie głównej przestrzeni, która w żadnym wypadku nie może być zasłonięta, nawet w niewielkim stopniu.

    Istotny jest ponadto złoty podział, a więc, między innymi to, aby główna przestrzeń nie znajdowała się na środku obrazu. Warto zapamiętać, że wszelkie dodatkowe, drugoplanowe elementy na obrazie powinny niejako wskazywać na ten główny, tak aby oglądający mogli zaraz po drugim planie kierować wzrok na główną przestrzeń. Należy unikać rozrzucenia dominujących części obrazu w różnych miejscach, co może skutkować chaosem i niezrozumieniem wizji przez oglądających. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://szkicuj.pl.

    Obiekty i linie, głębia obrazu

    Na obrazie powinny znaleźć się dwa główne obiekty zainteresowania, skomponowane tak, aby ze sobą współgrały. Nie mogą być jeden obok drugiego, jeden musi być większy, a najlepiej umieszczać je na przekątnej lub w linii poziomej. Istotne są także linie, które nie mogą sprawiać, że oglądający wzrokiem wyjdzie poza blejtram. Dlatego, między innymi zwierzęta i ludzie powinny być odwrócone w kierunku środka, a drogi czy rzeki nie powinny dochodzić do brzegu obrazu. Głębia obrazu to kolejny element ważny przy projektowaniu interesującej kompozycji, jak ją uzyskać? Obiekty powinny zachodzić na siebie, wraz z oddaleniem się elementów, te powinny być mniejsze, jaśniejsze, a ich barwy coraz zimniejsze. Obraz powinien mieć przynajmniej 3 plany, perspektywa powinna być linearna, a elementy bliższe muszą być kontrastowe do dalszych. To wszystko możesz uzyskać, korzystając z wysokiej jakości narzędzi malarskich, takich jak farby wodne, pędzle czy paletka malarska.

    Artykuł sponsorowany

    WiadomościJak tworzyć interesujące kompozycje malarskie?