Więcej

  Gdzie powstanie polska elektrownia atomowa?

  To już oficjalna lokalizacja: polska elektrownia atomowa powstanie w powiecie wejherowskim, w miejscowości Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, jak poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

  Tę lokalizację wybrano na podstawie badań środowiskowych i lokalizacyjnych prowadzonych od 2017 r., które wykazały, że spełnia wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom, także pod względem bezpieczeństwa dla okolicznych mieszkańców, jak poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe w “Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko”. To jest pierwsze takie opracowanie w Polsce sporządzonym dla elektrowni jądrowej.

  Teraz Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczną starania o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a jak podkreślił prezes PEJ Tomasz Stępień, niezwykle istotną kwestią jest prowadzenie tej inwestycji transparentnie, odpowiedzialnie i z zachowaniem najwyższych standardów. Dlatego w badania i analizy byli zaangażowani byli eksperci z różnych dziedzin, a teraz można z dumą i satysfakcją zaprezentować wybraną lokalizację i otworzyć nowy rozdział współpracy ze społecznością lokalną.

  Jak podkreśliła minister klimatu Anna Moskwa, Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a budowanie pierwszej elektrowni tego typu zapewni krajowi bezpieczeństwo dostaw energii, będzie też ogromnym krokiem naprzód w transformacji energetycznej.

  Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada, że w Polsce będą powstawać nowoczesne, duże reaktory typu PWR, w 2033 r. ma zostać uruchomiony pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW, a kolejne bloki mają powstawać co dwa-trzy lata – w sumie ma być ich sześć.

  Źródło: Business Insider Polska

  WiadomościGdzie powstanie polska elektrownia atomowa?