Więcej

  Frezowanie CNC: Nowoczesna technika, która podnosi standardy w przemyśle metalurgicznym

  Ogromna część branży przemysłowej została już zdominowana przez cyfryzację; nowoczesne technologie wnoszą do procesów produkcji precyzję, której na dłuższą metę nie są w stanie osiągnąć nawet najbardziej doświadczeni rzemieślnicy! Standardem stało się m.in. frezowanie CNC — cyfrowa metoda obróbki materiałów, dzięki której ze zwykłego kawałka metalu możemy uzyskać dowolny kształt. 

  Na czym polega frezowanie CNC?

  Frezowanie CNC to obróbka materiału (w naszym przypadku — metalu) poprzez stopniowe usuwanie jego kolejnych warstw — a więc innymi słowy, skrawanie. Cyfrowa frezarka wykorzystuje obracające się z prędkością nawet 24 tysięcy obrotów na minutę (!) frezy, które z każdym ruchem zamieniają niewielką część materiału w drobne wióry. Jednak w przeciwieństwie do konwencjonalnych metod skrawania (obrabiarek mechanicznych czy… pilników) pracą kieruje nie człowiek, lecz sterowana numerycznie obrabiarka. Głównym zadaniem stojącego nad obrabiarką operatora jest więc odpowiednie ustawienie parametrów frezarki i jej ruchów roboczych — po uruchomieniu obrabiarki głowica frezująca już sama podąży za wyznaczonym przez operatora schematem.

  Obróbka CNC (Computerized Numerical Control) pozwala uzyskać formy dwu— i trójwymiarowe; zapewnia idealne odwzorowanie każdego projektu i, co najważniejsze — niweluje do zera szanse na jakikolwiek „ludzki” błąd. Wykorzystując cyfrową frezarkę możemy zapomnieć o mozolnym, wymagającym ogromnej precyzji skrawaniu — naszym zadaniem jest jedynie przygotować dokładny schemat i skalibrować frezarkę, a resztą — zajmie się komputer! Dzięki precyzji obrabiarek i sterujących nimi systemów frezowanie CNC gwarantuje, że każdy fragment materiału — niezależnie od tego, czy jest to metal, drewno lub tworzywo sztuczne — zostanie wykorzystany w pełni, bez nieuniknionych w przypadku innych metod skrawania strat surowca.

  Frezowanie jednostkowe i masowe — zastosowanie frezów

  Frezowanie CNC – Hako Technology sprawdzi się doskonale w wielu gałęziach przemysłu: od produkcji nawet najmniejszych części samochodowych po wytwarzanie zbiorników i reaktorów chemicznych. Obróbkę skrawaniem CNC dzielimy na:

  • jednostkową — oferowaną firmom przygotowującym prototypy swoich produktów, narzędziowniom potrzebującym sprzętu o niestandardowych wymiarach czy… agencjom reklamowym, szukającym wyjątkowych gadżetów!
  • seryjną — wspierającą m.in. seryjną produkcję maszyn przemysłowych; dzięki rozwiązaniom cyfrowym z łatwością można dostosować się do podaży i nakładu pracy danej firmy; na przedsiębiorstwa chcące zmniejszyć koszty obróbki materiałów czeka, oprócz frezarek CNC, nowoczesna lakiernia – Hako Technology oferuje obsługę metalowych produktów na każdym etapie obróbki;
  • masową — dla firm, których zakłady produkcyjne nigdy „nie zasypiają”; szybka i precyzyjna obróbka przy pomocy narzędzi cyfrowych, w przeciwieństwie do konwencjonalnych technik skrawania, umożliwia utrzymanie nieprzerwanego rytmu procesu produkcji — i pozwala ograniczyć straty materiałów!

  Artykuł sponsorowany

  WiadomościFrezowanie CNC: Nowoczesna technika, która podnosi standardy w przemyśle metalurgicznym