Więcej

  Finlandia wstąpi do NATO. Co na to Putin?

  Sauli Niinisto, prezydent Finlandii, poinformował telefonicznie Władimira Putina o wejściu jego kraju do NATO. Putin stwierdził, że ta decyzja oznacza pogorszenie stosunków, które przez wiele lat były dobrosąsiedzkie i partnerskie. Obaj prezydenci określili rozmowę jako “szczerą”.

  Jak informuje Onet, zdaniem prezydenta Rosji porzucenie przez Finlandię dotychczasowej neutralności to błąd, który może zaszkodzić stosunkom między Finlandią a Rosją, jak poinformowała Moskwa w komunikacie prasowym wydanym na temat tej rozmowy. Putin podkreślił, że dotąd stosunki rosyjsko-fińskie były oparte na dobrym sąsiedztwie i partnerskiej współpracy, co było korzystne dla obu stron.

  Sam prezydent Finlandii w rozmowie z “Svenska Dagbladet” stwierdził, że rozmowa była bezpośrednia i “przebiegała bez zaostrzeń”, a on sam poinformował prezydenta Rosji o swoim głębokim niepokoju z powodu cierpień, do jakich prowadzi wojna na Ukrainie. Jego zdaniem, choć dialog z Rosją nadal jest możliwy, to jednak na pewno nie taki, jak dotychczas, choć jest zdania, że władzom obu krajów zależy na tym, by nie było napięć na granicy fińsko-rosyjskiej.

  Przypomnijmy, że decyzja wejścia do NATO Finlandii, a także i Szwecji, które dotąd zachowywały neutralność, została podjęta z powodu wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie. Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), największe ugrupowanie centrolewicowej koalicji rządowej, jednogłośnie poparła tę decyzję. Władze Finlandii chcą, żeby wejście do NATO nastąpiło jak najszybciej.

  WiadomościFinlandia wstąpi do NATO. Co na to Putin?