Finlandia chce wstąpić do NATO!

Helsinki, Finlandia fot. bearinthenorth, pixabay

Fiński rząd zapowiedział w kwietniu, że 12 maja poinformuje o swojej decyzji co do wstąpienia do NATO. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Sanna Marin we wspólnym oświadczeniu poinformowali dziś, że kraj złoży wniosek o dołączenie do NATO.

Fiński rząd chce wszystkie formalności związane z wstąpieniem do NATO, a leżące po stronie Finlandii załatwić w ciągu kilku najbliższych dni. W oświadczeniu rządu czytamy, że decyzja była poprzedzona debatami społecznymi i dyskusjami w parlamencie, by poznać stanowisko Finów w tej sprawie. Rząd z kolei wykorzystał ten czas na nawiązanie bliższych relacji z członkami NATO i ze Szwecją, by – jak podano – „dyskusja miała odpowiednią przestrzeń”.

Zdaniem fińskich władz członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii – a z kolei obecność Finlandii wzmocni Pakt Północnoatlantycki, więc działania należy podjąć jak najszybciej. Kilka tygodni temu Szwecja zapowiedziała, że również rozważa członkostwo w NATO, jednak zapowiedziała podanie swojej decyzji po ogłoszeniu decyzji Finlandii. W obu krajach poparcie dla przystąpienia do NATO bardzo wzrosło po wybuchu wojny na Ukrainie.

Podziel się: