Emmelinde nad Polską. Może być groźnie!

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W nocy z 20 na 21 maja nad Polską znajdzie się Emmelinde – niż, który przyniesie ochłodzenie, burze, silny wiatr i intensywne opady deszczu, a może nawet grad. IMGiW ostrzega, że mogą wystąpić nawet tornada.

Deszcz i burze pojawią się wieczorem 20 maja, najpierw na zachodzie Polski, ale stopniowo obejmą cały kraj, a w nocy mogą wystąpić burze, silny wiatr dochodzący do 75 km na godzinę, a w czasie burz nawet do 85 km i bardzo ulewny deszcz – podczas burz może spaść nawet do do 15 litrów wody na metr kwadratowy.

Łowcy Burz zapowiadają pojawianie się burz od zachodu, najpierw na Pomorzu. mają się przemieszczać dość szybko, a dodatkowo pojawią się superkomórki burzowe. Podczas burz może padać grad, temperatura gwałtownie spadnie do zaledwie 10 stopni Celsjusza na większości terytorium Polski. Najcieplej ma być na południu, bo 16 stopni.

Mogą się pojawić także tornada, głównie na południowym zachodzie, choć według IMGW najgwałtowniejsze zjawiska pogodowe będą występować w pasie od Wielkopolski, poprzez część województwa łódzkiego i mazowieckiego. IMiGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla południowo-zachodniej części Polski. Burze mogą występować już od godz. 16.00, ale ich największe natężenie wystąpi w nocy.

Podziel się: