Emeryci dostali „trzynastki” i bardzo ważne pisma z ZUS

fot. PhotoMIX-Company - pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozsyła listy do emerytów. Jest w nim potwierdzenie przelewu „trzynastki” i jeszcze jedno pismo. Oba są bardzo ważne i nie wolno ich wyrzucać!

Dlaczego te listy są takie ważne? Ponieważ w jednym z nich emeryci znajdą dokładną wysokość „trzynastki”. W tym roku wynosi ona 1338,44 zł brutto, jak informuje ZUS, a ponieważ pobierana jest z niej tylko składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a podatek dochodowy już nie, to na rękę emeryt dostanie 1217,98 zł. Gdyby więc wypłata „trzynastki” nie dotarła lub gdyby była innej wysokości, to wówczas z takim pismem należy się udać do ZUS, żeby wyjaśnić sprawę.

Wszyscy emeryci otrzymują „trzynastki” tej samej wysokości. Wyjątkiem są osoby dostające rentę rodzinną, jeśli jest do niej uprawnionych kilkoro członków rodziny. Wówczas „trzynastka” jest dzielona pomiędzy nich.

Seniorzy dostaną w tej samej kopercie drugie ważne pismo – decyzję o wysokości emerytury lub renty po marcowej waloryzacji. Oba pisma są wysyłane razem, by zmniejszyć koszty wysyłki.

Podziel się: