Dwa tysiące złotych za brak maseczki? Nowy projekt posłów PiS

policja, kontrole maseczek fot. policja Poznań

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którą mandat za brak maseczki wynosiłby nawet 2 tysiące złotych. W dodatku miałby być wręczany od razu, bez pouczeń.

Obecnie brak maseczki najczęściej skutkuje pouczeniem. Policjant może też wręczyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Według nowego projektu funkcjonariusze nie mogliby stosować pouczeń w żadnym z przypadków łamania obostrzeń covidowych, tylko od razu mieliby wręczać znacznie wyższe mandaty.

Czy kary wzrosną z 500 do 2 tysięcy zł? Może to być nawet więcej niż 2 tysiące. W projekcie ustawy jest też zapis, że jeśli osoba bez maseczki odwoła się do sądu i przegra – to wtedy może zapłacić grzywnę nawet w wysokości 6 tysięcy zł.

Jak poinformowało radio RMF FM, pomysł wyższych mandatów za brak maseczek spodobał się Jarosławowi Kaczyńskiemu, w związku czym projekt ma wejść na obrady Sejmu już 1 lutego.

Obecnie w Polsce nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w komunikacji publicznej, sklepach, ośrodkach kultury i sportu, a także na świeżym powietrzu tam, gdzie zachowanie minimalnej odległości półtora metra od drugiej osoby nie jest możliwe.

Źródło: Business Insider Polska fot. archiwum
Podziel się: