Więcej

  Dowódca Floty Czarnomorskiej trafił do więzienia?

  Ukraińska telewizja Kanał24 poinformowała, że admirał Igor Osipow, głównodowodzący Floty Czarnomorskiej, został aresztowany. Źródłem tej informacji, według telewizji, jest ukraiński wywiad. Władze Rosji tego nie skomentowały.

  Informacje o aresztowaniu admirała zaczęły się pojawiać w mediach społecznościowych wkrótce po doniesieniach o pożarze i wybuchu na “Moskwie”. Według Kanału24 właśnie za zatonięcie Moskwy admirał powędrował do więzienia, a ten fakt wywołał wściekłość i panikę w rosyjskim dowództwie – choć dokładne zarzuty, jakie mu postawiono, nie są znane.

  Choć władze Rosji nie potwierdziły aresztowania admirała i raczej nie należy się spodziewać, że to zrobią, bo Kreml specjalizuje się w ukrywaniu niewygodnych faktów o swoich dowódcach i czołowych politykach – to jednak w internecie można znaleźć informacje o zatrzymaniu, a także o tym, jak przebiegało.

  Według Kanału24 było przeprowadzone przez ludzi w cywilnych ubraniach, było też bardzo brutalne, a admirał został mocno pobity. Tak twierdzą domniemani świadkowie tego zdarzenia, jednak skoro nie ma nawet potwierdzania samego zatrzymania, to trudno mówić o wiarygodności opisywanych okoliczności.

  Jednak media przypominają, że admirał Osipow w lutym powiedział, że osobiście sprawdził, jak działają systemy antyrakietowe okrętu i gwarantował, że w razie konieczności zadziałają prawidłowo. Po takich słowach, gdy doszło do zatonięcia okrętu, którego skuteczność osobiście i publicznie gwarantował admirał, trudno się spodziewać, by prezydent Putin nie wyciągnął wobec niego jakichkolwiek konsekwencji.

  WiadomościDowódca Floty Czarnomorskiej trafił do więzienia?