Więcej

  Czy będą czternaste emerytury na stałe?

  Rząd pracuje nad rozwiązaniami wprowadzającymi 14. emeryturę na stałe, jak zapewniła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Projekt ustawy ma być przedstawiony na początku 2023 r.

  Prace nad ustawą trwają, jak informuje portal money.pl, tymczasem 25 sierpnia rozpoczną się wypłaty czternastej emerytury dla seniorów. Świadczenie będzie wypłacone z urzędu, więc seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, żeby otrzymać pieniądze. “Czternastka” wyniesie 1338,44 zł brutto (1217,98 zł na rękę), będzie zwolniona z podatku dochodowego, ale zostanie pobrana składka zdrowotna. Otrzyma ją 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

  Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób – to ci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. W przypadku osób z wyższym świadczeniem “czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”.

  Wypłaty “czternastek” rozpoczną się 25 sierpnia, będą też prowadzone 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast osoby ze świadczeniami ze służb mundurowych i pobierające zasiłki oraz świadczenia przedemerytalne z ZUS dostaną ją we wrześniu. Ci, którzy pobierają świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają pieniądze w październiku.

  WiadomościCzy będą czternaste emerytury na stałe?