Więcej

  Co z importem rosyjskiej ropy? UE zdecydowała!

  “Dziś EUCO uzgodniło szósty pakiet sankcji. Pozwoli to na zakaz importu ropy z Rosji” – poinformował na Twitterze Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. 

  “Sankcje natychmiast dotkną 75% rosyjskiego importu ropy” – poinformował Michel. – “A do końca roku 90% rosyjskiej ropy importowanej do Europy zostanie zakazanych”.

  Michel dodał też, że koniec importu rosyjskiej ropy odetnie źródło finansowania wojny na Ukrainie, bo to właśnie na ten cel jest przeznaczana większość wpływów z tej sprzedaży. A jego zdaniem należy wywrzeć maksymalną presję na Rosję, by doprowadzić do zakończenia wojny. Przywódcy UE uzgodnili też, że Sbierbank, największy rosyjski bank, zostanie odcięty od sieci SWIFT.

  Według Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, do końca roku import ropy z Rosji do krajów Unii Europejskiej spadnie o 90 proc. i to dobra wiadomość. Tego samego zdania jest Piotr Müller, rzecznik polskiego rządu
  “Dobre z Brukseli” – napisał na Twitterze. – “Od wielu dni premier Mateusz Morawiecki prowadził działania dyplomatyczne, których celem było przyjęcie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Dzisiaj na posiedzeniu Rady Europejskiej doszło do porozumienia w tym zakresie”.

  WiadomościCo z importem rosyjskiej ropy? UE zdecydowała!