Więcej

  Centrum dowodzenia Ukrainy. Jak mieszka prezydent Zełenski w czasie wojny?

  Zaciemnione korytarze, okna wyłożone workami z piaskiem i łóżka polowe. Wołodymyr Zełenski zaprosił dziennikarzy z programu “60 Minutes” telewizji CNBC do swojego centrum dowodzenia, w którym mieszka od 46 dni.

  Pierwsze, co zwraca uwagę, to całkowita ciemność, chociaż prąd w ukrytym centrum dowodzenia jest. Trzeba się jednak posługiwać wyłącznie latarkami, bo jak wyjaśnił dziennikarzom Wołodymyr Zełenski, inaczej łatwo mogłoby dojść do dekonspiracji i ostrzału przez rosyjskie rakiety. Dlatego on i jego sztab kryją się w ciemnościach.

  W centrum dowodzenia wszędzie jest broń i amunicja, uzbrojeni żołnierze pełnią straż na korytarzach, stoją tam też łóżka polowe. Wszystkie okna są zasłonięte workami z piaskiem. To tu pracuje Zełenski i jego sztab, gdy syreny ostrzegają przed nalotem. Trudno pracuje się i mieszka w takich warunkach, ale w końcu jest wojna.

  Prezydent Ukrainy powiedział też, że podczas tej wojny stracono już zbyt wiele żyć, dlatego jego wypowiedzi pod adresem NATO i ONZ są tak ostre. Bo Ukraina nie ma już więcej żyć do poświęcenia, a nie zamierza też oddać swoich terytoriów, Krymu i Donbasu. To zakończyłoby wojnę, ale tylko na jakiś czas, bo wkrótce Rosja sięgnęłaby po kolejne tereny Ukrainy, co do tego nikt nie ma złudzeń.

  “Nie jestem już dłużej zainteresowany ich dyplomacją, która prowadzi do zniszczenia mojego kraju” – powiedział Zełenski. – “Wiele krajów zmieniło zdanie na temat Ukrainy i Ukraińców, ale sądzę, że zapłaciliśmy za to zbyt wysoką cenę”.

  https://twitter.com/kzubrow/status/1513524122524995587

  WiadomościCentrum dowodzenia Ukrainy. Jak mieszka prezydent Zełenski w czasie wojny?