środa, 6 grudnia, 2023

Całkowity lockdown na Wielkanoc? Rząd rozważa nowe restrykcje

Trzecia fala pandemii nie odpuszcza. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 30 tys. nowych zakażeń. pracuje nad nowymi restrykcjami, które miałyby obowiązywać w okresie wielkanocnym. Wprowadzenie mocniejszego lockdownu zapowiedzieli już oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

”Wiele wskazuje na to, że takie dodatkowe będą niezbędne” – powiedział w środę szef KRPM .

nie wygasa, wręcz przeciwnie – liczba nowych zakażeń wciąż wzrasta. Przedłużanie obecnych restrykcji może nie przynieść spodziewanych efektów. Zamyka się również Europa; kolejne państwa decydują się na wprowadzenie całkowitego lockdownu.

Jak poinformował Dworczyk decyzje dotyczące kolejnych restrykcji zostaną przekazane w czwartek. Będą one dotyczyły również okresu Wielkanocy.

O zaostrzeniu obowiązujących obostrzeń na okres świąteczny mówił także premier. ”Nowy zestaw obostrzeń, o których będziemy komunikować najpóźniej w czwartek, obejmie okres dwóch tygodni, czyli tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach” – powiedział .

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wykluczył wprowadzenie zakazu przemieszczania się. Prawdopodobnie rząd ograniczy się do apelu, aby święta spędzić w domach, w gronie najbliższych i powstrzymać się od świątecznych wyjazdów.

Już kilka dni temu radio RMF FM sugerowało, że restrykcje obejmą głównie . Zamknięte mogą zostać sklepy budowlane, meblowe i ze sprzętem elektronicznym. Być może zamknięte zostaną również salony fryzjerskie, kosmetyczne i studia tatuażu.

Najbardziej kontrowersyjną sprawą pozostaje zamknięcie kościołów. Do tej kwestii odniósł się doradca prof. Andrzej Horban, który wskazywał, że całkowity lockdown obejmie również świątynie.

Minister zdrowia potwierdził, że w kościołach obowiązują limity wiernych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. ”Docierają do mnie sygnały na temat weryfikacji realności tych limitów, w tym sensie, ze prawdopodobnie nie są przestrzegane. Dzisiaj będę rozmawiał z władzami kościelnymi na temat przestrzegania tych obostrzeń” – powiedział w środę .

#BejmyNEWSCałkowity lockdown na Wielkanoc? Rząd rozważa nowe restrykcje