Były dyrektor Teatru Bagatela oskarżony o mobbing i nadużycia seksualne

Okręgowa w Krakowie skierowała do sądu wobec byłego już dyrektora Teatru Bagatela. Henryk Jacek S. został oskarżony o mobbing i nadużycia seksualne. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 3 lat więzienia.

dotyczyło uzasadnionego podejrzenia doprowadzenia grupy osób do poddania się innej czynności seksualnej oraz naruszenia praw pracowniczych przy wykorzystaniu stosunku zależności przez Henryka S., byłego dyrektora jednego z ów w Krakowie – powiedział Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Byłemu dyrektorowi teatru zarzucono ”czyny przeciwko wolności seksualnej, naruszania praw pracowniczych oraz naruszania nietykalności cielesnej” wobec dziewięciu pracowników. Pięciu z pokrzywdzonych doznało również naruszenia praw pracowniczych i doprowadzenia do poddania się innej czynności seksualnej.

Wśród stawianych Henrykowi Jackowi S. ów jest także naruszenie prac pracowniczych wobec dwóch osób oraz naruszenie nietykalności cielesnej dwóch poszkodowanych. Wszystkie przestępstwa zostały popełnione w okresie od 2009 do 2019 roku.

Jak wyjaśnił rzecznik krakowskiej prokuratury oskarżony dopuścił się naruszenia prac pracowniczych poprzez dyskryminację pracowników ze względu na płeć. Ponadto nie zapewnił bezpiecznych warunków pracy.

– W odniesieniu do sześciu osób pokrzywdzonych doszło również do doprowadzenia ich do poddania się innej czynności seksualnej – poinformował Janusz Hnatko.

Oskarżony nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Za popełnione czyny grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Henryk Jacek S. usłyszał prokuratorskie już w styczniu br. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Krakowa. Wśród osób oskarżających byłego dyrektora o nadużycia są aktorki Teatru Bagatela.

na wniosek prokuratury zastosował wobec podejrzanego między innymi dozór policji, poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i pełnienia funkcji dyrektora teatru.

Sprawą zajmie się teraz Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia, do którego został skierowany akt oskarżenia wobec Henryka Jacka S.

Źródło: tvn24.pl

#BejmyNEWSByły dyrektor Teatru Bagatela oskarżony o mobbing i nadużycia seksualne