Więcej

  Budowa domu jednorodzinnego na zgłoszenie? Rząd chce znieść pozwolenia

  Od 2023 roku osoby chcące wybudować dom jednorodzinny na własne cele mieszkaniowe do dwóch kondygnacji nie będą musiały mieć pozwolenia na budowę, jak poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Obecnie ta zasada obowiązuje dla domów do 70 m kw.

  Jak podaje Business Insider Polska, minister wyjaśnił, że resort w ogóle chce zrezygnować z procedury wydawania pozwoleń na budowę – jeśli ma to być dom jednorodzinny dla własnych celów mieszkaniowych, bez względu na jego metraż.

  Dlatego od 2023 roku każdy, kto będzie chciał wybudować sobie domek, będzie mógł to zrobić bez pozwolenia, o ile dom nie będzie miał więcej niż dwie kondygnacje. Dokładnie na takiej samej zasadzie, jaka obowiązuje teraz przy budowie domów do 70 m kw, jedynie kierownik budowy będzie obowiązkowy w przypadku domów o większej powierzchni niż 70 m.

  Taką inwestycję wystarczy zgłosić na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy. Dodatkowym ułatwieniem będzie fakt, że taki dom będzie podlegał bardzo uproszczonej procedurze odbioru – wystarczy, żeby kierownik budowy potwierdził gotowość do zamieszkania.

  WiadomościBudowa domu jednorodzinnego na zgłoszenie? Rząd chce znieść pozwolenia