Więcej

  Białoruski generał: “w przypadku prowokacji Zachodu odpowiedź będzie adekwatna i twarda”

  Według Rusłana Kosygina, zastępcy szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi, wojskowe przygotowania Zachodu, także te na terenie Polski, to przygotowanie do prowadzenia wojny w kierunku wschodnim. “W przypadku prowokacji Zachodu odpowiedź będzie adekwatna i twarda” – ostrzegł generał.

  Jak informuje rosyjska agencja TASS, generał Kosygin powiedział dziennikarzom 6 lipca, że cały kompleks przygotowań militarnych Zachodu, w tym także na terenie Polski, świadczy o zaplanowanym przez Waszyngton i Brukselę rozwoju mechanizmów jak najszybszego przegrupowania wojsk, ich ewentualnego wykorzystania w odpowiednich obszarach operacyjnych i kompleksowego zabezpieczenia ich działań. A wszystko to pod pretekstem powstrzymania zagrożenia ze wschodu.
  – W rzeczywistości jest to przygotowanie do prowadzenia działań wojennych w kierunek wschodnim – podsumował Kosygin.

  Generał jest zdania, że terytorium Polski, jak zresztą terytoria państw bałtyckich, zamienia się w poligon, na którym Stany Zjednoczone planują rozpętać jeszcze jeden krwawy konflikt w Europie przeciwko Federacji Rosyjskiej i jej sojusznikom.
  – Potwierdzeniem tych planów są prowadzone operacyjne i bojowe szkolenia, w ramach których opracowuje się kwestie przerzutu wojsk (sił), przegrupowań, ich wykorzystania i kompleksowego wsparcia – powiedział Kosygin. – A w roli przeciwnika jest rozpatrywana Rosja i Białoruś.

  Z punktu widzenia oceny wyzwań i zagrożeń militarnych, także dla Białorusi, na szczególną uwagę, zdaniem Kosygina, zasługuje rozmieszczenie europejskiej części amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Jak podkreślił, obecnie w Polsce kończy się proces rozpoczęcia eksploatacji bazy systemu.

  – Jeszcze jednym destrukcyjnym kierunkiem działalności Warszawy są jak dotąd gołosłowne, ale mimo to niebezpieczne próby inicjowania przez poszczególnych polskich polityków zwrotu tzw. rdzennie polskich ziem, przez które rozumie się zachodnie regiony Ukrainy i Białorusi – dodał. I podkreślił, że w przypadku prowokacji ze strony Zachodu odpowiedź na pewno będzie adekwatna i trudna, a w dodatku, co przede wszystkim powinny zrozumieć władze Polski, w przypadku konfliktu to właśnie terytorium tego kraju wraz z infrastrukturą wojskową staje się głównym obiektem uderzenia.

  – A konkretnie ośrodki dowodzenia, elementy systemu zarządzania, stałe punkty rozmieszczenia narodowych sił zbrojnych, arsenały i bazy, a także krytycznie ważne obiekty ich gospodarki i infrastruktury transportowej – zaznaczył. – Jak już nie raz mówił szef państwa, odpowiedź będzie błyskawiczna i zaraz po niej pójdą uderzenia, jeśli tylko oni spróbują rozmawiać z naszym państwem z pozycji siły.

  Kosygin podkreślił, że Mińsk nie jest zwolennikiem takiego rozwoju sytuacji, ale politycy na Zachodzie powinni dokładnie zrozumieć, że odpowiedź na zbrojną prowokację dowolnego rodzaju będzie jednoznaczna, adekwatna i twarda.

  WiadomościBiałoruski generał: "w przypadku prowokacji Zachodu odpowiedź będzie adekwatna i twarda"