Więcej

  Będzie pomoc dla kredytobiorców od rządu!

  Cztery miesiące wakacji kredytowych, obniżenie stawki WIBOR i pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził informację o wsparciu dla osób z kredytami.

  – Jest to bardzo szybki projekt, który dzisiaj przedkładamy do konsultacji – mówił premier po posiedzeniu rządu. – Dziś poziom inflacji powoduje, że na wielu polach musimy i chcemy z nią walczyć. Proponujemy dobre rozwiązania dla Polaków.

  Premier przypomniał, że aby ulżyć polskim rodzinom rząd już wprowadził szereg działań: obniżka VAT na żywność, obniżka VAT na paliwo, gaz i energię elektryczną, historyczna obniżka podatku PIT z 17 na 12% oraz dopłaty do nawozów. Teraz zapowiedział rozszerzenie Tarczy Antyputinowskiej o pakiet wsparcia dla kredytobiorców.

  – Wprowadzamy 4 miesiące wakacji kredytowych w 2022 r. i 4 miesiące w 2023 r. – wyliczał premier. – Udzielimy pomocy dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zwiększony do 2 mld zł – i to pula do wykorzystania jeszcze w tym roku.

  Od 1 stycznia 2023 r. wejdą nowe mechanizmy, które pomogą kredytobiorcom w spłacie zobowiązań poprzez niższą wartość referencyjną – WIBOR będzie obniżony do wypracowanej nowej stawki.
  – Jeżeli sektor bankowy tego nie wypracuje to mamy gotowe rozwiązanie rezerwowe – stawka Overnight POLONIA NBP – podkreślił premier. – To oszczędności w wysokości 1 mld zł dla Polaków i to koszt, który poniosą banki.

  Mateusz Morawiecki powiedział też, że notowanie wysokich zysków przez banki ze względu na podnoszenie stóp procentowych kosztem obywateli, którzy w tym czasie nie są w stanie spłacać kredytów, jest niedopuszczalne. Banki muszą swoimi zyskami podzielić się z obywatelami.

  W najbliższych dniach mają się rozpocząć konsultacje tych rozwiązań, a one same mają wejść w życie jeszcze przed lipcem tego roku.

  WiadomościBędzie pomoc dla kredytobiorców od rządu!