wtorek, 5 grudnia, 2023

Będzie opłata za plastikowe pojemniki na żywność. Jest projekt ustawy

ustawy, który wdroży do polskiego prawa tzw. dyrektywę SUP (Single Use Plastics) została skierowana do konsultacji. zakłada eliminację z rynku jednorazowych sztućców oraz talerzy, a także wprowadzenie dodatkowej od plastikowych kubków i pojemników na żywność.

1 kwietnia   skierowało do trzytygodniowych konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ma wprowadzić do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/904 z czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Zgodnie z projektem, z rynku będą musiały zniknąć produkty jednorazowe – patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów oraz styropianowe pojemniki na jedzenie i . Produkty wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie nowych przepisów będą mogły być sprzedawane wyłącznie do wyczerpania zapasów.

Produkowane z tworzyw sztucznych pojemniki na jedzenie oraz kubeczki z pokrywkami mają być stopniowo wycofywane z rynku. Jak informuje portal Dziennik.pl, ograniczeniu plastikowych pojemników będzie służyła dodatkowa – podobna do tej, jaką obecnie płacimy za foliowe siatki.

Konkretną wysokość dodatkowej opłaty określi , maksymalnie będzie ona wynosić 1 zł od pojemnika. Opłata będzie doliczana do danego produktu. Jak twierdzą wnioskodawcy, opłata ma zniechęcić konsumentów do korzystania z jednorazowych pojemników z tworzyw sztucznych, które stopniowo powinny być zastępowane opakowaniami materiałowymi lub wielokrotnego użytku.

Szacuje się, że do roku 2026 nastąpi trwałe i znaczne zmniejszenie używanych jednorazowych pojemników plastikowych.

#BejmyFinanseBędzie opłata za plastikowe pojemniki na żywność. Jest projekt ustawy