Będą zmiany na drogach. Rada Ministrów przyjęła pakiet nowych rozwiązań

Zakaz jazdy na tzw. zderzak, ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, pierwszeństwo wchodzącego na i zakaz rozmawiania przez telefon – przyjęła pakiet zmian w prawie o ruchu drogowym.

Rada Ministrów przyjęła rozwiązania w kodeksie drogowym, które mają zapewnić większe na drogach. Wśród zmian jest pierwszeństwo pieszego w chwili wchodzenia na przejście. Do tej pory miał pierwszeństwo dopiero po wejściu na zebrę. Zmiany mają zapewnić większe bezpieczeństwo w chwili dojścia do pasów. Eksperci obawiają się jednak, ze takie rozwiązanie zwiększy ilość wypadków, a także doprowadzi do długich i żmudnych ów sądowych.

– W praktyce, gdy będzie dochodzić do potrąceń pieszych na wyznaczonych przejściach dla pieszych, będą długie prawne batalie, kto ponosi winę: kierujący czy pieszy – obawia się ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego Marek Konkolewski.

Były proponuje, aby pieszy zbliżający się do przejścia miał nakaz sygnalizowania ręką chęci przejścia przez jezdnię.

–   Może znaleźć się taka grupa pieszych, która będzie wchodziła na przejście dla pieszych, nie patrząc na to, czy zbliża się pojazd – zwraca uwagę pomysłodawczyni wprowadzenia zmian przepisów dla pieszych Beata Bublewicz.

W zmianach znalazł się również zapis zakazujący rozmawiania przez telefon w trakcie przechodzenia przez jezdnię bądź torowisko. Pieszy ma skupić swoją uwagę na tym, co dzieje się na drodze. natomiast będą musieli przyglądać się całemu otoczeniu przejścia, aby dostrzec, czy pieszy zbliżający się do pasów nie chce przejść przez jezdnię.

– Każdy, kto oczekuje na wejście na przejście dla pieszych, może być uznawany za wchodzącego – tłumaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Zniesiona zostanie również możliwość jazdy z prędkością 60 kilometrów na godzinę  w terenie zabudowanym w nocy. Przez całą dobę będzie obowiązywał zakaz przekraczania 50 kilometrów na godzinę, chyba że znaki powiedzą inaczej. Pod tym względem zaczynamy gonić pozostałą część Europy, chociaż wiele państw zastanawia się nad ograniczeniem prędkości do 30 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym.

Rada Ministrów przyjęła również zakaz jazdy na tzw. ”zderzak” na trasach szybkiego ruchu. Przepisy regulują minimalną odległość pomiędzy poszczególnymi użytkownikami dróg.

nie zdradza od kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

Źródło: tvn24.pl

#BejmyNEWSBędą zmiany na drogach. Rada Ministrów przyjęła pakiet nowych rozwiązań