Ateizowanie państwa. Abp Jędraszewski zabrał głos w sprawie zamykania kościołów

Metropolita krakowski podczas nabożeństwa, które odbyło się w Wielki Czwartek w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przywołał słowa Jana Pawła II o ateizowaniu państwa.

Jak informuje portal dziennik.pl, zdaniem duchownego, o zamykanie świątyń, a także postulat, aby do życia społecznego i państwowego nie dopuszczać wymiaru świętości są właśnie próbą ateizowania społeczeństwa.

Abp Jędraszewski wyraził zaniepokojenie i konieczność modlitwy za duchownych, którzy w krajach sąsiednich reagują na notę Kongregacji Nauki Wiary dotyczącą par homoseksualnych. Słowa metropolity krakowskiego były to odpowiedzią na zachowanie jednej z niemieckich diecezji, która na stornie internetowej opublikowała tęczową flagę z podpisem: ”Miłość nie jest grzechem”.

Podobnie jak na Zachodzie Europy, również w Polsce podejmowane są próby utworzenia struktur analogicznych do +Wir Sind Kirhe+. Zdaniem metropolity krakowskiego, to nie my jesteśmy ściołem – co najwyżej należymy do Kościoła Chrystusowego. – Nie ma Kościoła bez Chrystusa! I o tym musimy pamiętać. O tę świadomość dla siebie i innych się modlić – mówił abp Jędraszewski.

przywołał, że są ważniejsze sprawy, którym należałoby poświęcić i modlitwę – cierpiącym z powodu pandemii, chorym, nieszczęśliwym, upadającym na duchu. Modlitwa jest potrzebna również za tych, którzy decydują się na apostazję z Kościoła, czy wręcz odwrotnie – są prześladowani z powodu swojej wiary.

Podczas mszy św. abp Jędraszewski odniósł się również do postulatu zamykania kościołów w czasie pandemii. – Czynią to ludzie, którzy jeszcze stosunkowo niedawno w czasie tej samej pandemii uważali, że ich miejscem jest ulica. Mówią to ludzie, dla których ół jest zwykłym budynkiem. Mamy prawo zapytać się: skąd oni są? Nie znają naszej historii narodu chrześcijańskiego od ponad 1050 lat i nie wiedzą, czym jest ? – mówił duchowny.

W kontekście zamykania kościołów, w których rozprzestrzenia się , metropolita krakowski przywołał słowa Jana Pawła II o neutralności światopoglądowej. ”Państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię lub światopogląd oni wyznają. Ale postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością” – mówił abp Jędraszewski.

Zdaniem duchownego słowa wypowiedziane 30 lat temu, nadal są bardzo aktualne.

Wielki Czwartek to w kościele katolickim dzień kapłaństwa oraz Eucharystii. Abp Jędraszewski, w sposób szczególny, zwrócił się do kapłanów, których zadaniem jest szerzenie wiary i głoszenie Ewangelii. – Doskonale wiemy, jak dzisiaj nie jest to łatwe w epoce postprawdy i powszechnego relatywizmu, który staje się wręcz dyktaturą  – powiedział duchowny cytowany przez portal dziennik.pl.

We mszy krzyżma, która została odprawiona w bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, uczestniczyli biskupi, kapłani i zakonnicy, ministranci, lektorzy, schole i nadzwyczajni szafarze komunii św. Tradycyjnie poświęcone zostały oleje święte, a także odnowiono przyrzeczenia kapłańskie.

Ofiarę z jałmużny kapłanów archidiecezji krakowskiej – ok. 130 tys. zł – abp Jędraszewski przekazał trzem hospicjom działającym na terenie Krakowa.

#BejmyNEWSAteizowanie państwa. Abp Jędraszewski zabrał głos w sprawie zamykania kościołów