Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce, z okazji Dnia Zwycięstwa składał kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdy został oblany czerwoną farbą. Tłum ludzi obecnych na uroczystości krzyczał „zbrodniarze”.

Wszystko wydarzyło się tuz przed południem. Przed cmentarzem na ambasadora i moment składania kwiatów czekało kilkaset osób, jak podaje Onet. Wiele miało ze sobą flagi Ukrainy, byli też ludzie owinięci prześcieradłami wymazanymi na czerwono i wygłaszający antywojenne hasła. Na transparentach można było przeczytać między innymi „jesteście twarzą nazizmu”, „Putin jest zbrodniarzem wojennym”. Tłum z każdą chwilą robił się większy, bo spontanicznie dołączały kolejne osoby.

W czasie uroczystości ktoś chlusnął czerwoną farbą na ambasadora. I on, i osoby będące w pobliżu zostały poplamione czerwonym płynem, doszło do szarpaniny, protestujący wyrwali delegatom kwiaty z rąk i podeptali, a potem tak otoczyli Andriejewa, że dopiero interwencja policji zdołała go uwolnić. Dopiero po kilku minutach ambasador zdołał się przedostać do samochodu i odjechać.

Zdjęcia i nagrania z oblania ambasadora czerwoną farbą opublikowały już także rosyjskie media, między innymi agencja RIA Nowosti, która jednak wycięła dźwięk z nagrania. Zdaniem niezależnej  telewizji SOTA zrobiła to dlatego, że protestujący krzyczeli na Rosjan „faszyści”.

Maria Zacharowa, rzeczniczka prasowa MSZ, skomentowała incydent na Telegramie nazywając uczestników protestu fanami neonazizmu i pisząc, że „burzenie pomników bohaterów II wojny światowej, profanacja grobów, a teraz przerwanie ceremonii składania kwiatów w dzień święty dla każdego przyzwoitego człowieka to już oczywistość – Zachód wyznaczył kurs dla reinkarnacja faszyzmu”.

Rosyjskie MSZ wystosowało oficjalne żądanie, by władze Polski natychmiast zorganizowały ceremonię złożenia wieńca na cmentarzu, ale tym razem z dbałością o bezpieczeństwo ambasadora, zaapelowało też o podjęcie stosownych działań po dzisiejszym ataku.

Podziel się: