Więcej

  Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

  Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce, z okazji Dnia Zwycięstwa składał kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdy został oblany czerwoną farbą. Tłum ludzi obecnych na uroczystości krzyczał “zbrodniarze”.

  Wszystko wydarzyło się tuz przed południem. Przed cmentarzem na ambasadora i moment składania kwiatów czekało kilkaset osób, jak podaje Onet. Wiele miało ze sobą flagi Ukrainy, byli też ludzie owinięci prześcieradłami wymazanymi na czerwono i wygłaszający antywojenne hasła. Na transparentach można było przeczytać między innymi “jesteście twarzą nazizmu”, “Putin jest zbrodniarzem wojennym”. Tłum z każdą chwilą robił się większy, bo spontanicznie dołączały kolejne osoby.

  W czasie uroczystości ktoś chlusnął czerwoną farbą na ambasadora. I on, i osoby będące w pobliżu zostały poplamione czerwonym płynem, doszło do szarpaniny, protestujący wyrwali delegatom kwiaty z rąk i podeptali, a potem tak otoczyli Andriejewa, że dopiero interwencja policji zdołała go uwolnić. Dopiero po kilku minutach ambasador zdołał się przedostać do samochodu i odjechać.

  https://twitter.com/rianru/status/1523604620098129920

  Zdjęcia i nagrania z oblania ambasadora czerwoną farbą opublikowały już także rosyjskie media, między innymi agencja RIA Nowosti, która jednak wycięła dźwięk z nagrania. Zdaniem niezależnej  telewizji SOTA zrobiła to dlatego, że protestujący krzyczeli na Rosjan “faszyści”.

  Maria Zacharowa, rzeczniczka prasowa MSZ, skomentowała incydent na Telegramie nazywając uczestników protestu fanami neonazizmu i pisząc, że “burzenie pomników bohaterów II wojny światowej, profanacja grobów, a teraz przerwanie ceremonii składania kwiatów w dzień święty dla każdego przyzwoitego człowieka to już oczywistość – Zachód wyznaczył kurs dla reinkarnacja faszyzmu”.

  Rosyjskie MSZ wystosowało oficjalne żądanie, by władze Polski natychmiast zorganizowały ceremonię złożenia wieńca na cmentarzu, ale tym razem z dbałością o bezpieczeństwo ambasadora, zaapelowało też o podjęcie stosownych działań po dzisiejszym ataku.

  https://twitter.com/rianru/status/1523630092689235976

  WiadomościAmbasador Rosji oblany czerwoną farbą na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich