26-latka zniszczyła elewację budynku Ministerstwa Zdrowia. Grozi jej kara więzienia

fot. arembowski - pixabay.com

Do sądu wpłynął prokuratorski akt oskarżenia w sprawie zniszczenia zabytkowego budynku, w którym mieści się Ministerstwo Zdrowia. O dewastację oskarżono 26-letnią kobietę, która zdaniem śledczych, namalowała na elewacji błyskawicę oraz napis: ”Aborcja bez granic”.

Jak informuje TVN24, 26-letnia Dominika M. odpowie przed sądem za czyn z art. 108 ustęp 1 ustawy o ochronie zabytków w zbiegu z artykułem 288 Kodeksu karnego, czyli za zniszczenie zabytkowego mienia. Akt oskarżenia przygotowany przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ wpłynął pod koniec marca do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia.

W toku czynności, śledczy ustalili, że 25 października 2020 r. 26-latka dokonała zniszczeń na budynku znajdującym się przy ul. Miodowej 15 w Warszawie. Gmach, w którym mieści się Ministerstwo Zdrowia jest wpisany do rejestru zabytków.

Dominika M. dopuściła się zniszczeń poprzez namalowanie czerwoną farbą na jednej ze ścian znaku błyskawicy oraz napisu ”Aborcja bez granic”. Straty na szkodę Skarbu Państwa wyceniono na 984 zł.

Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec 26-latki środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Kobiecie, za popełniony czyn, grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Podziel się: