250 milionów złotych dla popegeerowskich miejscowości

zapowiedział, że powstaje program wsparcia dla terenów popegeerowskich, który będzie dysponował kwotą 250 mln zł. O dotację będą mogły występować poszczególne gminy, a kwoty dotacji wyniosą od 50 tys. zł do mln zł.

– Demony przeszłości z III Rzeczpospolitej muszą odejść w. Jedną z pięt achillesowych był brak dbałości o obszary popegeerowskie. Wiele obszarów w Polsce zostało opuszczonych. To były obszary, które charakteryzowały się bardzo wysokim bezrobociem, które bardzo gwałtownie przyrosło, biedą, ubóstwem, brakiem perspektyw, ale także zwijaniem się usług publicznych. Wszyscy którzy odwiedzali te tereny i znają je, wiedzą doskonale, że to tam najszybciej zwijano , zwijano połączenia autobusowe, zamykano poszczególne ośrodki kultury, biblioteki i inne instytucje publiczne – powiedział we wtorek Mateusz .

Premier poinformował, że uruchamia specjalny program wsparcia dla gmin leżących na terenach popegeerowskich. Kwota dotacji wyniesie od 50 tys. zł do 5 mln zł, a łączna kwota przeznaczona na program wsparcia wynosi 250 mln zł. Wnioski o przyznanie dotacji będą mogły składać poszczególne gminy.

Środki uzyskane z programu wsparcia mogą zostać przeznaczone na ”budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej, modernizację świetlic, bibliotek, a także rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych” – poinformował Prezes Rady Ministrów.

Premier wierzy, że już za 12, 14 miesięcy zmiany na terenach popegeerowskich będą zauważalne, a życie zmieni się na lepsze. ”Chcemy, żeby nad tymi gminami po wielu latach niepogody nareszcie zajaśniało ” – powiedział premier.

Nabór wniosków do programu wsparcia dla byłych gmin, gdzie znajdowały się PGR-y rozpocznie się w poniedziałek, 4 stycznia i potrwa do 12 lutego.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWS250 milionów złotych dla popegeerowskich miejscowości