25 tysięcy ton benzyny pojedzie z Polski na Ukrainę. „Pilnie potrzebujemy dostaw zza granicy”

stacja paliw fot. JADE Michoko, pixabay

Julia Swyrydenko, ukraińska minister rozwoju gospodarczego i handlu, oraz Anna Moskwa, polska minister klimatu i środowiska, poinformowały podczas wizyty polskiej minister w Kijowie, że nasz kraj w ciągu kilku dni przekaże Ukrainie 25 tys. ton benzyny.

– Pilnie potrzebujemy dostaw zza granicy – powiedziała minister Swyrydenko. Jak informuje „Fakt”, Ukraina ma ogromny problem z dostępem do paliw, ponieważ większość produkcji na krajowy rynek zapewniały zakłady w Krzemieńczuku, mieście położonym niedaleko Dnipra i Zaporoża. Ale teraz zakłady nie pracują, bo zostały zniszczone, więc Ukraina odczuwa ogromne braki na rynku paliwowym. Pomoc z Polski pomoże w dużym stopniu poprawić sytuację.

Minister Moskwa podkreśliła, że oba kraje pracują nad odnowieniem połączenia energetycznego między Polską a Ukrainą – także w czasie pokoju. Ma zostać zwiększona przepustowość na granicy i skrócony czas przesyłu. Współpracę określiła jako bardzo dobrą dodając, że takiej między Polską a Ukrainą jeszcze nie było. Zapewniła też, że Polska wspiera wstąpienie Ukrainy do Międzynarodowej Agencji Energii i deklaruje pomoc na każdym etapie procesu akcesji do tej organizacji.

Podziel się: