21-latka przykuta łańcuchami. Przez własną matkę!

fot. Sławek Wąchała (tenpoznan.pl)

Przykuta łańcucha do łóżka, często ze skrępowanymi rękami i nogami. 21-letnia dziewczyna przez 4 lata nie wychodziła z pokoju, nawet do toalety. To piekło urządziła jej własna matka.

Wszystko wydarzyło się 26 kwietnia we Włoszech, w miejscowości Aiello del Sabato niedaleko Neapolu, w rodzinie z ośmiorgiem dzieci. Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie jedno z dzieci, dziewczynka. Jak podaje „Il Messagero”, odważyła się na pójście na posterunek carabinieri, gdzie opowiedziała, w jaki sposób rodzice traktują jej starszą siostrę.

Funkcjonariusze poszli do domu dziecka i rzeczywiście znaleźli tam 21-letnią dziewczynę przykutą łańcuchem do łóżka w ciemnym i ciasnym pokoju. Czasami jeszcze miała związywane ręce i nogi, by nie mogła uciec. Dostawała jeden posiłek dziennie, a rodzice nie wypuszczali jej nawet do toalety – w pokoju wstawiono jej wiadro…

Jak się okazało – wszystko zaczęło się w 2018 roku, kiedy dziewczyna, wówczas siedemnastoletnia, uciekła z domu. Szybko ją znaleziono w pobliskim lesie, ale jej matka postanowiła dać uciekinierce nauczkę i w ogóle przestała ją wypuszczać z pokoju. Nie wiadomo, jak długo by to jeszcze trwało, gdyby nie odwaga młodszej siostry więzionej dziewczyny, która opowiedziała wszystko karabinierom.

47-letnia matka dziewczyny i jej o rok młodszy zostali zatrzymani. Dzieci – czworo było niepełnoletnich – zostały przekazane rodzinie zastępczej. Pozostałym gmina zapewni pomoc, zresztą już wcześniej rodzina była pod opieką miejscowego ośrodka pomocy społecznej ze względu na liczbę dzieci. Co więcej, już wcześniej władze otrzymywały informacje o przemocy fizycznej i psychicznej w tej rodzinie. Jak mogły jednak nie zauważyć uwięzienia najstarszej córki? Według radnej Aiello del Sabato, Connie Della Sala, która jest także przewodniczącą centrum kobiecego w tej gminie, to ogromna porażka instytucji. Ale nie tylko jej – to także porażka całego społeczeństwa.

Podziel się: