Żądali spłaty fikcyjnego długu, grozili porwaniem dziecka. Usłyszeli zarzuty

fot. falco - pixabay,com (zdjęcie ilustracyjne)

Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim postawiła trzem osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Podejrzani mieli dopuścić się żądania spłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych nieistniejącego długu pod groźbą porwania dziecka i spalenia domu pokrzywdzonemu.

Do zdarzenia doszło 25 lutego 2021 r. Trzech mężczyzn pochodzenia czeczeńskiego i inguskiego skontaktowało się z poszkodowanym, żądając spłaty fikcyjnego długu w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, na który powołuje się RMF FM, podejrzani wskazywali się na znajomość z partnerem biznesowym poszkodowanego. To właśnie u niego mężczyzna miał zaciągnąć rzekomy dług.

W chwili, w której poszkodowany zaprzeczył istnieniu jakiegokolwiek długu, sprawcy zagrozili porwaniem dziecka i spaleniem domu, a także zapowiedzieli, że wyrządzą krzywdę jego matce. Mężczyzna usłyszał, że ma dwa tygodnie na oddanie pieniędzy.

Poszkodowany natychmiast zawiadomił policję. Funkcjonariusze przesłuchali świadków, a także zabezpieczyli nagrania z kamer monitoringu. Ustalono, że w sprawę może być zaangażowanych przynajmniej kilka osób. Działania, z użyciem nowoczesnych metod i technik, prowadzono w kilku województwach.

Funkcjonariusze CBŚP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie jednocześnie przeprowadzili działania w Warszawie, Gdyni i okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

W sprawie zatrzymano trzy osoby, które usłyszały już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na trzy miesiące. Za zarzucane czyny podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje prokuratura, w sprawie zatrzymano jeszcze jedną osobę, która została objęta środkami zapobiegawczymi.

Z informacji przekazanych przez śledczych wynika, że sprawa nie została zamknięta i trwają poszukiwania kolejnych osób związanych z przestępczą działalnością.

Podziel się: