Więcej

    ”Zaburzenie międzypokoleniowego przekazu wiary”. Młodzi odchodzą z Kościoła

    W piątek przedstawiono raport przygotowany przez Katolicką Agencję Informacyjną, z którego wynika, że religijność wśród młodych osób spada. Jak stwierdza raport, “jest to zjawisko nowe, które możemy nazwać zaburzeniem międzypokoleniowego przekazu wiary”.

    Katolicka Agencja Informacyjna badała funkcjonowanie Kościoła na takich polach jak: działalność charytatywna, kultura, edukacja, nauka, media, pomoc rodzinie oraz pomoc osobom niepełnosprawnym. Ponadto przed przygotowaniem raportu analizowano życie zakonne, liczbę nowych powołań kapłańskich oraz zaangażowanie osób świeckich w życie Kościoła. Pozyskano także informacje dotyczące dialogu ekumenicznego oraz działań Kościoła podejmowanych w trudnym czasie pandemii koronawirusa.

    Z raportu wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat nastąpił wyraźny spadek religijności w życiu codziennym młodych osób. Aż o 20 proc. spadło deklarowanie wiary w Boga, a o 50 proc. stosowanie praktyk religijnych. Takie odejście od wiary tłumaczone jest ” zaburzeniem międzypokoleniowego przekazu wiary”.

    Jednocześnie z raportu wynika, że wzrasta liczba młodych osób głęboko wierzących w Boga, chociaż stanowią oni zaledwie 6-8 proc. ogółu.

    Bp Grzegorz Suchodolski podczas prezentacji raportu wskazał, że wyjściem z trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się polski Kościół jest ”mądra ewangelizacja oparta na cierpliwym towarzyszeniu oraz nawróceniu pastoralnym całej wspólnoty Kościoła”.

    – Pytanie o przyszłość młodzieży jest pytaniem o duchową kondycję dorosłych, pasterzy, katechetów i rodziców, a szczególności o język przekazu wiary w domu, na katechezie i na ambonie – powiedział bp Suchodolski.

    Zdaniem duchownego doszło do pokoleniowego rozdarcia i pęknięcia wiary, który nadzieję na poprawę sytuacji pokłada w Roku Rodziny “Amorist Laetitia”.

    Biskup podkreślał, że w przekazie do młodych należałoby zmienić język, który dla wielu jest archaiczny i niezrozumiały. Zamiast używać języka traktów teologicznych trzeba formułować zdania krótkie i konkretne, bo taki przekaz ma szansę trafić do młodych ludzi.

    Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego procent osób deklarujących się, jako głęboko wierzące wynosi ok. 11 proc. Częściej wierzą kobiety, wśród których jest 14,4 proc. głęboko wierzących i 70,3 proc. wierzących, a wśród mężczyzn jest 7,6 proc. głęboko wierzących i 68,8 proc. – wierzących.

    Z raportu wynika, że w Polsce jest 33,6 tys. kapłanów, w tym 24,7 tys. księży diecezjalnych i 8,9 tys. kapłanów zakonnych oraz 1,2 tys. braci i ok. 19 tys. sióstr. Jest to efekt boomu pokoleniowego z czasów Jana Pawła II. Obecnie dostrzegalna jest malejąca liczba kandydatów do życia zakonnego.

    Raport wskazuje także, że kościół katolicki jest w Polsce największą instytucją świadczącą pomoc osobom potrzebującym. Działalność charytatywna jest realizowana poprzez instytucje diecezjalne – przede wszystkim Caritas, a także na poziomie zakonów, wspólnot parafialnych, stowarzyszeń i fundacji.

    Liczne są także laickie wspólnoty skupione wokół Kościoła i wiary katolickiej.

    Wiadomości”Zaburzenie międzypokoleniowego przekazu wiary”. Młodzi odchodzą z Kościoła