Wykryto nowego, bardzo groźnego koronawirusa!

szpital, laboratorium fot. Darko Stojanovic, pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk wykryli go u nietoperzy i nazwali NeoCoV. Jest on blisko spokrewniony z wirusem MERS i jeśli zmutuje, może przenieść się na ludzi i wywoływać pandemię.

NeoCoV został odkryty w RPA, a jego bliskie pokrewieństwo z MERS budzi niepokój uczonych. Bo MERS wywołuje śmiertelną chorobę, a przez ostatnie 10 lat wykryto kilka ognisk zachorowań w krajach Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

Nowy wirus, nazwany NeoCoV, na razie rozprzestrzenia się tylko wśród nietoperzy. Chińscy naukowcy sądzą jednak, że może zmutować i przenieść się na ludzi wywołując wśród nich śmiertelną i bardzo zakaźną chorobę, wnikając w ich organizmy w ten sam sposób jak SARS-CoV-2, poprzez receptory komórkowe ACE2. naukowcy opublikowali wnioski ze swoich badań na portalu bioRxiv.

To nie jest optymistyczna perspektywa – zwłaszcza że, według uczonych z Wuhan, przeciwciała chroniące przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV nie ochronią przed chorobą wywołaną przez NeoCoV.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja jednak, że wszystkie wirusy zwierzęce, które mogłby stanowić zagrożenie dla ludzi, są obserwowane, a na odpowiedź, czy NeoCoV stanowi takie zagrożenie, trzeba poczekać do zakończenia badań. Na wyciąganie ostatecznych wniosków jest jeszcze za wcześnie.

Źródło: Fakt
Podziel się: