Wojna na Ukrainie: w przyszłym tygodniu będzie przełom?

ukraiński ostrzał fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Dmytro Hordon, ukraiński dziennikarz, jest zdania, że w przyszłym tygodniu może nastąpić przełom w wojnie z Rosją. Doszedł do tego wniosku na podstawie rozmów z ukraińskimi żołnierzami – i obserwacji tego, co dzieje się w Rosji.

Hordon na kanale YouTube Ukraina 24 powiedział, że w żadnym rosyjskim mieście podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa nie było pokazów lotniczych i to bardzo dobry znak. We wszystkich miastach było mniej sprzętu i mniej żołnierzy, co także jest bardzo dobrym znakiem. Jednak jeśli chodzi o samego Putina – on osobiście nie dostrzega w nim oznak choroby ani oznak upadku i zaapelował, by nie oszukiwać się iluzjami, i widzieć to, co chce się widzieć, ale ciężko walczyć, żeby wygonić Rosjan z Ukrainy.

– Chociaż wszyscy chcemy, żeby tego łajdaka, który składał kwiaty przed pomnikiem miasta bohatera Odessy i tego samego wieczora bombardował Odessę jak najszybciej nie było wśród żywych – podkreślił.

Dziennikarz powiedział, że często i dużo rozmawia z żołnierzami i dowódcami ukraińskiej armii, śledzi kierunki natarć tak jednej, jak i drugiej strony i jego zdaniem przyszły tydzień będzie tygodniem przełomu na froncie. Ukraińscy żołnierze mają już zachodnią broń, nauczyli się z niej korzystać i mogą już przystąpić do kontrataków.

Jego zdaniem walki nasilą się na Donbasie, szczególnie w Mariupolu, a także na Zaporożu i w obwodzie mikołajowskim. Nadal będzie atakowana Odessa i Charków. Co do obwodu chersońskiego, którego okupacyjne władze właśnie wyraziły chęć dołączenia do Rosji, to wkrótce zostanie on odbity przez Ukraińców.
– Będzie Czernobajewka w całym chersońskim obwodzie, a martwi Rosjanie będą jechać do domów – podsumował.

Dziennikarz zwrócił też uwagę, że Rosja ma kłopot z bronią i będzie to kłopot coraz większy, bo chodzi nie tylko o niemożność produkcji, ale także o to, że Rosja nie ma żadnej własnej technologii, jeśli chodzi o nowoczesną broń. Nie należy się także obawiać użycia broni jądrowej, bo nie będą w stanie tego zrobić.

– Amerykanie pokazali Rosjanom, że oni znają wszystkie stanowiska z bronią jądrową, gdzie się znajduje, wszystko o taktycznej broni jądrowej, więc jak tylko Rosjanie wyciągną ręce do broni jądrowej, natychmiast dostana po łapach z całej siły od wojsk NATO.

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile jeszcze potrwa wojna, nie wiedzą tego nawet Joe Biden, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin, bo ona może się zakończyć pojutrze, a może i potrwać kilka lat. Jego zdaniem wszystko będzie zależeć od przyszłego tygodnia – i to będzie bardzo ważny tydzień.

Podziel się: