Wojna na Ukrainie. Rosjanie płacą miliardy

zniszczony rosyjski pojazd opancerzony fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Anton Siłuanow, rosyjski minister finansów mówiąc o kosztach wojny stwierdził, że tylko na ratunek gospodarce z powodu sankcji potrzeba około 8 bilionów rubli, czyli 120 mld dolarów. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Siłuanow, jak informuje agencja Reutera, podczas wykładu na moskiewskiej uczelni finansowej, wyjaśniał studentom, że koszty „wojskowej operacji specjalnej” na Ukrainie to nie tylko ludzie i broń. Do tego trzeba doliczyć koszty pomocy gospodarce, która ponosi ogromne straty z powodu sankcji nałożonych przez UE i USA, Japonię i Australię. Według ministra tylko ten koszt to co najmniej 8 bilionów rubli, czyli 120 miliardów dolarów.

Skutkiem sankcji jest inflacja, która w Rosji dochodzi do 18 proc., i coraz większa recesja. Sytuacji na pewno nie poprawi decyzja Władimira Putina, by podnieść emerytury i płacę minimalną o 10 proc., bo trzeba będzie na to znaleźć pieniądze w coraz bardziej pustym z powodu wojny i sankcji budżecie. A Siłuanow wyliczył, że będzie na to potrzeba tylko w tym roku około 600 mld rubli, czyli około 9 mld dolarów. Co prawda według jego wyliczeń Rosja otrzyma też około biliona rubli, czyli 15 mln dolarów dodatkowo za gaz i ropę, których ceny rekordowo poszły w górę. I te pieniądze właśnie mają być przeznaczone na te dodatkowe świadczenia socjalne.

Siłuanow zapowiedział także, że Rosja w taki sam sposób potraktuje inwestycje i majątki zagraniczne na swoim terenie, w jaki sposób obcokrajowcy potraktują majątek Rosji i rosyjskie rezerwy złota. To w praktyce oznacza nałożenie rosyjskich sankcji na te kraje, które obłożyły sankcjami Rosję za napaść na Ukrainę.

Do strat gospodarczych i finansowych trzeba jeszcze doliczyć straty w ludziach i sprzęcie na samym froncie. Według danych ukraińskich Rosja straciła na wojnie 30 150 żołnierzy i ogrom sprzętu, w tym tylko czołgów 1338, a pojazdów opancerzonych 3270.

Według wyliczeń brytyjskiego ministerstwa obrony wynika, że w ciągu niespełna dziewięciu tygodni wojny w Ukrainie zginęło około 15 tys. Rosjan. Business Insider zestawił te szacunki z danymi o stratach podczas dziesięciu lat wojny prowadzonej przez ZSRR w Afganistanie. Wówczas zginęło 14,5 tys. żołnierzy radzieckich oraz 18 tys. walczących po ich stronie Afgańczyków.

Podziel się: