Więcej

  Pompa hydrauliczna – podstawowy element hydrauliki siłowej

  Podstawą dzisiejszej maszynerii używanej w większości działalności przemysłowych są maszyny hydrauliczne. Stanowią idealną pomoc dla człowieka, ponieważ są niesamowicie wytrzymałe i operują z niezawodną precyzją, co jest w zasadzie zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę ciężary, z jakimi sobie radzą.

  Hydraulika siłowa w pewien sposób zrewolucjonizowała dzisiejszy przemysł, jest podstawą w wielu branżach, takich jak rolnictwo, górnictwo, leśnictwo. Instalacja hydrauliczna składa się z połączonych ze sobą przewodami podzespołów. Cały układ jest szczelnie domknięty przez przepływający w przewodach olej. Każdy element urządzenia jest istotny i należy o niego dbać, natomiast szczególnie trzeba zwrócić uwagę na pompę hydrauliczną, która stanowi główny element instalacji, a dodatkowo jej nieprzerwana praca zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia.

  Pompa hydrauliczna – zasada działania, główne funkcje

  Aby maszyna funkcjonowała tak jak należy, ważne jest utrzymywanie każdego jej elementu w dobrym stanie technicznym. Są jednak elementy układanki, które wymagają szczególnej troski przez wzgląd na wzmożone funkcjonowanie. Pompa hydrauliczna jest właśnie taką składową, która wykonuje nieustanną pracę. Działa ona ciągle od momentu włączenia silnika maszyny do czasu jego wyłączenia. Powoduje to wzrost jej eksploatacji, a co za tym idzie –większą podatność na awarie.

  Pompa hydrauliczna działa, operując ciśnieniem oraz odpowiednim natężeniem. Dzięki tym parametrom zamienia energię mechaniczną, która z reguły wytwarzana jest przez silnik spalinowy lub elektryczny, w energię hydrauliczną. Pompa, wywierając ciśnienie na znajdujący się w przewodach instalacji olej, transportuje go połączonymi przewodami do wszystkich podzespołów układu hydraulicznego. Energia hydrauliczna jest więc krążącą po aparaturze cieczą roboczą, którą zazwyczaj jest olej. Wiele powszechnie znanych elementów, jak na przykład łyżka koparki czy prasa hydrauliczna, funkcjonuje dzięki tej zależności.

  Co robić, gdy pojawi się awaria pompy hydraulicznej?

  Istotne jest, aby potrafić rozpoznać, kiedy nastąpiła awaria maszyny, zanim będzie na tyle poważna, że spowoduje jej całkowite zatrzymanie. Głównymi symptomami usterki może być gwałtowny wzrost obrotów maszyny, zaburzona płynność działania któregoś z modułów urządzenia lub znaczący spadek mocy. Gdy już jesteśmy w stanie określić wadliwy komponent, którym często jest pompa hydrauliczna, mamy kilka możliwości. Na pierwszy plan wysuwa się pozornie najłatwiejsze rozwiązanie, mianowicie zakup nowej pompy hydraulicznej. Wiąże się to natomiast z bardzo dużymi kosztami, bo cena nowej pompy może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo najczęściej jest ona sprowadzana z zagranicy, co powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na wymianę tego elementu. Kolejną opcją jest zamówienie profesjonalnego serwisu, który przeprowadzi regenerację pompy hydraulicznej. Cena tego zabiegu jest dużo niższa, ale może się też okazać, że zniszczenie jest zbyt rozległe, aby możliwe było przeprowadzenie regeneracji – dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie maszyn budowlanych. Jest również coraz częściej spotykana usługa, którą jest wymiana swojej wadliwej pompy na używaną, ale już wcześniej zregenerowaną. Zamiana jest możliwa w zasadzie natychmiast. Dużym plusem tego wyboru jest to, że w przeważającej większości sprzedawcy udzielają sześciomiesięcznej gwarancji na zregenerowaną pompę.

  Jakie rozwiązanie w przypadku uszkodzenia jest najlepsze?

  Która ewentualność jest w takim razie najlepsza? Nic dziwnego, że pomysł zakupu nowej pompy pojawia się jako pierwszy, bo wydaje się najłatwiejszy. Łatwiej nie zawsze jednak znaczy lepiej. Cena nowej pompy jest na tyle wysoka, że warto się zastanowić, czy to będzie najbardziej korzystne remedium. Oprócz tego czas oczekiwania na nią w dużym stopniu podnosi straty firmy, ponieważ cała maszyna jest wyłączona z użytku. Druga opcja jest bardzo dogodnym lekarstwem na zastaną awarię, ale tylko pod warunkiem, że nie jest ona zbyt rozległa. W przypadku trzeciego wariantu, czyli wymiany uszkodzonej pompy na zregenerowaną, warto wspomnieć o dostępnych na polskim rynku markach: Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth. Z kolei najczęściej spotykanymi modelami są:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.

  Najbardziej sensowną metodą w przypadku dużego zniszczenia pompy hydraulicznej okazuje się jej wymiana na pompę wcześniej zregenerowaną. Jest to stosunkowo niski koszt oraz następuje w zasadzie ekspresowo.

  Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

  Artykuł sponsorowany

  WiadomościPompa hydrauliczna – podstawowy element hydrauliki siłowej