Więcej

  Policjanci z Archiwum X zatrzymali podejrzanego o zabójstwo sprzed 30 lat

  Funkcjonariusze z podlaskiego Archiwum X rozwikłali zagadkę zabójstwa 40-letniego mężczyzny, do którego doszło 30 lat temu w Białymstoku – i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o tę zbrodnię.

  Do zabójstwa doszło w maju 1992 roku w Białymstoku. Na ulicy Żelaznej został znaleziony martwy 40-latek z raną ciętą brzucha.
  “Początkowo praca śledczych nie przyniosła przełomu w sprawie i po roku została umorzona” – informuje Podlaska Policja. – “W tamtym czasie nie było wystarczających dowodów, aby wyjaśnić okoliczności śmierci mężczyzny”.

  Jednak pół roku temu śledczy wrócili do tej sprawy z inicjatywy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Przekazano ją archiwum X.
  “Pomimo upływu 30 lat od zbrodni, najbardziej doświadczeni funkcjonariusze służby śledczej zaczęli ją wnikliwie analizować ściśle współpracując z prokuraturą” – informuje Podlaska Policja. – “Policjanci, prowadząc szereg dodatkowych czynności procesowych z jednoczesnym wykorzystaniem nowoczesnych metod badawczych, kilka miesięcy później ustalili podejrzanego o tę zbrodnię. Do zatrzymania 50-letniego białostoczanina doszło na osiedlu Białostoczek. Niczego nie podejrzewający mężczyzna wpadł w ręce podlaskich kontrterrorystów, chwilę po tym, jak wyszedł z pracy. Dzień później został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa w warunkach recydywy. Jak ustalili śledczy, 50-latek ma już na koncie wyrok za zabójstwo, do którego doszło 2 miesiące po zbrodni na 40-latku. Decyzją sądu mężczyzna trafił na 3 miesiące do aresztu. Mężczyzna będzie sądzony zgodnie z kodeksem karnym, który obowiązywał w 1992 roku. Podejrzanemu grozi 25 lat pozbawienia wolności”.

  To już szósta dawna sprawa rozwikłana przez policjantów z podlaskiego Archiwum X podczas czterech lat działania Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Dzięki determinacji funkcjonariuszy z Archiwum X sprawcy, pomimo upływu lat, nie pozostają bezkarni.

  WiadomościPolicjanci z Archiwum X zatrzymali podejrzanego o zabójstwo sprzed 30 lat