Więcej

  Kaczyński o obowiązkowych szczepieniach: w razie konieczności poprę

  Prezes PiS zapowiedział, że gdyby sytuacja epidemiczna pogorszyła się na tyle, by wprowadzić obowiązkowe szczepienia, to poparłby to rozwiązanie. Jeśli wariant omikron będzie tak zakaźny jak się zapowiada, “to trzeba będzie być może pójść dalej w działaniach”.

  Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii podkreślił, że nadal zachęca do szczepień i działania edukacyjne, profilaktyczne są podstawą, by Polacy poszli się szczepić. Jednak wariant omikron jest już w Polsce i jeśli będzie się rozprzestrzeniał tak szybko, jak przewidują naukowcy, “to trzeba będzie być może pójść dalej w działaniach”.

  Prezes podkreślił, że zdaje sobie sprawę z oporów w swoim klubie przeciwko szczepieniom w ogóle, a co dopiero przeciwko szczepieniom obowiązkowym i uważa to za wielki problem. Z tego też powodu przewiduje duży opór Zjednoczonej Prawicy przy głosowaniu nad ustawą dającą pracodawcom prawo sprawdzania, czy pracownicy są zaszczepieni. Niepokojące jest też to, że nadal wielu ludzi nie docenia niebezpieczeństwa pandemii i na przykład nie nosi maseczek, mimo że jest taki obowiązek.

  W takiej sytuacji, przy wyjątkowo zakaźnym wariancie koronawirusa, nie można wykluczyć żadnego scenariusza rozwoju pandemii. Także takiego, który wprowadzi dodatkowe, ostre restrykcje. Trzeba jednak tu będzie brać pod uwagę, by wprowadzać takie restrykcje, które są możliwe do egzekwowania, by nie tworzyć prawa będącego fikcją. Powiedział też, że trzeba brać pod uwagę polityczne realia, ale on sam jest zwolennikiem tego, by pójść na całość, nawet ryzykując politycznie i osobiście. Przez pójście na całość rozumie obowiązek szczepień dla wszystkich dorosłych Polaków, choć zdaje sobie sprawę, że wyegzekwowanie tego obowiązku byłoby bardzo trudne.

  Jednak może się okazać, że nie ma innego wyjścia. Jeśli prognozy lekarzy i naukowców o zakaźności omikrona potwierdzą się i omikron będzie się rozprzestrzeniał z taką szybkością, jak przewidują, to wówczas trzeba będzie przedsięwziąć wszelkie możliwe środki, by powstrzymać pandemię i by nie doprowadzić do zapaści służby zdrowia oraz całej gospodarki.

  Źródło: Interia.pl
  WiadomościKaczyński o obowiązkowych szczepieniach: w razie konieczności poprę