Ukraina: Rosja wzywa obrońców Mariupola do złożenia broni

walki, Ukraina fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Zachowanie życia i traktowanie w niewoli zgodnie z Konwencją Genewską. Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało oficjalny apel wzywający obrońców Mariupola do poddania.

„Biorąc pod uwagę katastrofalną sytuację, która ma miejsce w hucie Azowstal, kierując się przy tym czysto humanitarnymi zasadami, Rosyjskie Siły Zbrojne kolejny raz proponują żołnierzom i najemnikom z innych krajów służących w nacjonalistycznych oddziałach, żeby zakończyli działania zbrojne i złożyli broń. Wszystkim, którzy to zrobią, Ministerstwo Obrony Rosji gwarantuje zachowanie życia.

Ministerstwo podało w swoim komunikacie szczegółowy harmonogram działań: o godzinie 13.00 czasu moskiewskiego ma zacząć działać stała łączność między stroną rosyjską i ukraińską dla wymiany informacji. O godzinie 13.30 bojowniki oddziałów nacjonalistycznych i najemnicy z jednej strony, a wojska rosyjskiej z oddziałami samozwańczej republiki donieckiej z drugiej strony ogłaszają zaprzestanie ostrzału i zawieszenie broni, po czym, po wywieszeniu białej flagi, ukraińskie jednostki zbrojne mają opuścić tereny Azowstalu, potwierdzając swój zamiar poprzez kanały łączności. Samo wyjście miałoby się odbyć między godzinami 14.00 a 16.00 – bez broni i żadnego sprzętu wojskowego.

„Po raz kolejny wzywamy oficjalne władze Kijowa, by okazały rozsądek i wydały bojownikom odpowiednie instrukcje o zakończeniu bezsensownego sprzeciwu i wyjściu z ogniska oporu. Ale rozumiejąc, że takich rozkazów i poleceń bojownicy od władz kijowskich nie otrzymają, wzywamy ich ich do samodzielnego podjęcia takiej decyzji i złożenia broni” – czytamy w apelu Ministerstwa Obrony Rosji. Ministerstwo zwraca też uwagę wszystkim ukraińskim żołnierzom i najemnikom zza granicy, że „biorąc pod uwagę cyniczny stosunek kijowskich władz wszystkich was czeka los nie do pozazdroszczenia. Nie kuście losu, podejmijcie jedyną słuszną decyzję o zakończeniu działań bojowych i złóżcie broń już teraz, by wasi „kuratorzy” nie zmuszali was do walki za idee nazizmu. Rosyjska Federacja gwarantuje każdemu z was zachowanie życia i przestrzeganie wszystkich norm Konwencji Genewskiej dotyczącej traktowania jeńców wojennych, tak jak to miało miejsce z wcześniej wziętymi w niewolę w Mariupolu”.

To nie pierwsza taka propozycja dla obrońców Mariupola – Rosjanie podobną złożyli już 17 kwietnia, jednak obrońcy zapowiedzieli, że nie zamierzają się poddać i będą walczyć nadal. Według analityków Rosjanie chcą zająć Mariupol, bo to umożliwi im utworzenie lądowego połączenia między Krymem a Donbasem, pozwoli także na uwolnienie rosyjskich jednostek walczących pod Mariupolem i przerzucenie ich na Donbas, co przyspieszyłoby tamtejszą, obecnie dość anemiczną ofensywę.

Podziel się: