Twórca filmu „Zenek” nie żyje. Miał 52 lata

fot. webandi - pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Reżyser Jan Hryniak zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 52 lat. Jego ostatnim głośnym filmem był „Zenek”. O śmierci reżysera poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jan Hryniak urodził się w 1969 roku w Warszawie. Był absolwentem architektury Politechniki Warszawskiej, dopiero trzy lata później ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Był reżyserem teledysków i filmów reklamowych, a także seriali i filmów fabularnych – na dużym ekranie zadebiutował dramatem psychologicznym „Przystań” w 1997 r. Maja Ostaszewska dostała za rolę w tym filmie Złote Lwy dla aktorki pierwszoplanowej. W 2004 roku powstał najgłośniejszy firm Hryniaka zatytułowana „Trzeci”, a będący uwspółcześnioną wersją „Noża w wodzie” Romana Polańskiego. Dużą popularność zdobyła jego komedia kryminalna „Trick”, w której zagrali Piotr Adamczyk, Andrzej Chyra i Robert Więckiewicz.

Jan Hryniak zdobył Orła za serial TVP „Czas honoru – Powstanie” z 2014 r., a ostatnio pracował przy serialu „Tatuśkowie”. „Zenek” był jego ostatnim filmem kinowym, który na dużym ekranie obejrzało ponad 500 tys., a w telewizji – 2,82 mln osób. To drugi najlepszy wynik wśród filmów fabularnych w 2021 r. w polskich stacjach telewizyjnych.

Źródło: Wirtualna Polska
Podziel się: