Trwają testy szczepionek na COVID-19 wśród dzieci

fot. fernandozhiminaicela - pixabay.com (zdjęcie ilustracyj

Koncern Pfizer/ BioNTech ogłosił rozpoczęcie testów szczepionki na COVID-19 na dzieciach. W pierwszej fazie badań uczestniczą  144 osoby w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat. Podobne testy prowadzi również Moderna.

”Z dumą rozpoczynamy to bardzo potrzebne badanie dla dzieci i rodzin gorliwie oczekujących możliwej opcji szczepionki” – poinformował RMF FM powołując się na wpis szefa Pfizera Alberta Bourla opublikowany w mediach społecznościowych.

Z oficjalnego komunikatu firmy wynika, że pierwsi uczestnicy testów otrzymali już dawkę szczepionki. Pierwsza faza badań pozwoli ustalić właściwe dawki preparatu, jakie powinny być podawane najmłodszym pacjentom. Testy rozpoczęły się od podania dzieciom 10 mikrogramów. Dla porównania – dawka dla osób dorosłych wynosi 30 mikrogramów.

Preparat koncernu Pfizer/BioNTech został dopuszczony do szczepień populacyjnych dla osób powyżej 16. roku życia. W styczniu 2021 r. rozpoczęto badania z udziałem dzieci w wieku 12-15 lat. Wyniki tych badań nie zostały jeszcze opublikowane, ale – jak przekazał amerykański koncern – są one obiecujące.

Jak informuje RMF FM, eksperci z zakresu wirusologii wskazują, że podanie szczepionki najmłodszym może okazać się niezbędne do uzyskania odporności populacyjnej. W Stanach Zjednoczonych osoby poniżej 16. roku życia stanowią ok. 20 procent wszystkich obywateli. W Polsce dzieci to ok. 16,7 proc. ludności.

W marcu rozpoczęcie badań nad podaniem szczepionki dzieciom ogłosiła również Moderna, której preparat został dopuszczony do masowych szczepień osób dorosłych. Jak poinformował koncern, w pierwszej fazie testu, który rozpoczął się w grudniu 2020 r., uczestniczyły dzieci powyżej 12. roku życia.

Podobne badania zapowiada również koncern Johnson&Johnson.

Jak poinformował główny doradca Białego Domu ws. pandemii dr Anthony Fauci, szczepienia populacyjne starszych dzieci mogłyby rozpocząć się już jesienią. Ci młodsi musieliby poczekać na podanie szczepionki do początku 2022 r.

Podziel się: