środa, 6 grudnia, 2023

Szpitale tymczasowe, relokacja pacjentów i rehabilitacja dla ozdrowieńców. Minister odpowiada na zarzuty opozycji

powiedział, że liczba zakażeń podczas trzeciej fali koronawirusa zrównała się już ze średnimi wynikami z drugiej fali, która przechodziła przez Polskę jesienią. Jak ocenił Niedzielski, pod względem liczby zakażeń i ów wymagających hospitalizacji, wiosenna fala będzie rekordowa.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia informował o sytuacji epidemicznej w poszczególnych województwach. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie na Śląsku, gdzie średnia zakażeń z ostatniego tygodnia przekracza 80 na 100 tys. mieszkańców.

Ministerstwo Zdrowia, wspólnie z MSWiA oraz , dokonało przeglądu dostępnej infrastruktury szpitalnej oraz łóżek. Na wszelki wypadek, na szczeblu rządowym, przygotowano plan relokacji chorych na . Plan zakłada transport pacjentów do placówek leczniczych w innych regionach, przy wykorzystaniu śmigłowców i ów. Powstanie też nowy tymczasowy, który będzie zlokalizowany na lotnisku w Pyrzowicach.

W związku z drastycznie malejącą liczbą wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19, minister poinformował o otwieraniu kolejnych szpitali tymczasowych. Jeden z nich został właśnie uruchomiony w Kielcach, drugi w Białymstoku.

W odpowiedzi na opozycji, Adam Niedzielski poinformował, że infrastruktura służąca do wykonywania testów na obecność koronawirusa została rozbudowana. Aktualnie, system jest gotowy wykonywać ponad 160 tys. testów na dobę. Test na obecność wirusa SARS-CoV-2 może wykonać każdy.

Minister zabrał również głos w sprawie ów dotyczących sprowadzenia Polaków z Wielkiej Brytanii tuż przed Bożym Narodzeniem. Zdaniem opozycji takie działanie doprowadziło do świadomego rozprzestrzenienia się brytyjskiej mutacji wirusa, która jest bardziej zaraźliwa, a jej przebieg jest dużo groźniejszy. Niedzielski przekazał, że rząd działał zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (). Wszyscy przyjeżdżający do kraju mieli możliwość wykonania testu na obecność koronawirusa. Szef resortu zdrowia nazwał manipulacją oskarżenia o lekkomyślność w związku z wysłaniem samolotów po rodaków mieszkających na Wyspach.

Szef resortu zdrowia zapowiedział też rozszerzenie rehabilitacji postcovidowej dla ozdrowieńców, którzy wciąż zmagają się z długofalowymi skutkami ubocznymi choroby. Była to odpowiedź ministra na zarzuty stawiane przez europosła Bartosza Arłukowicza dotyczące braku realnej opieki nad pacjentami po przechorowaniu koronawirusa.

Niedzielski poinformował również o spodziewanej dostawie szczepionek firmy Johnson&Johnson. Jak przekazał minister, producent szczepionek zadeklarował dwa terminy dostaw. Łącznie w drugiej połowie kwietnia do Polski powinno trafić ponad 300 tys. dawek preparatu.

#BejmyNEWSSzpitale tymczasowe, relokacja pacjentów i rehabilitacja dla ozdrowieńców. Minister odpowiada na zarzuty...