Szpital tymczasowy w Ostrołęce pierwszych pacjentów chorych na koronawirusa miał przyjąć w czwartek, ale placówka nie została uruchomiona. Powodem jest brak przepływomierzy i reduktorów tlenu, bez których nie jest możliwe leczenie osób zakażonych.
Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Parskiego, który nadzoruje szpital tymczasowy w Ostrołęce odwołał się od decyzji wojewody mazowieckiego z dnia 8 marca wydanej w sprawie przyjęcia pierwszych pacjentów z COVID-19.
Jak tłumacz dyrektor, szpital tymczasowy nie posiada odpowiedniego sprzętu do hospitalizacji i leczenia pacjentów, u których występują problemy z oddychaniem. Przede wszystkim brakuje przepływomierzy i reduktorów, którymi reguluje się ilość tlenu podawaną pacjentowi.
– Pacjentom się podaje albo pięć litrów na minutę, albo dziesięć litrów, piętnaście, do trzydziestu litrów na minutę. Nie można od razu pacjentowi, który ma duszności, podać dużej dawki tlenu, bo można byłoby mu rozsadzić płuca. Trzeba ten tlen dawkować i zwiększać w miarę potrzeby – powiedział w rozmowie w Radiem Dla Ciebie Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.
Bez możliwości dozowania tlenu nie jest możliwe leczenie pacjentów z koronawirusem. W związku z tym, dyrektor odwołał się od decyzji wojewody, zgodnie z którą szpital tymczasowy w Ostrołęce miał przyjąć pierwszych pacjentów w czwartek, 11 marca.
Jak tłumaczą władze Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, placówka nie jest właścicielem obiektu tymczasowego w Ostrołęce i w związku z tym nie mogła wystąpić do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o wyposażenie szpitala i przekazanie odpowiedniego sprzętu medycznego.
Szpital tymczasowy w Ostrołęce został wykonany w technologii modułowej przez PKN Orlen oraz grupę Energa. Docelowo ma zapewnić 170 łóżek, w tym 20 podłączonych do respiratora. Prace przy budowie placówki zakończyły się w grudniu 2020 r.
Rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Filipowicz w rozmowie z tvnwarszawa.pl przekazała, że wojewoda jest w stałym kontakcie ze spółką Orlen, która zobowiązała się dostarczyć brakujący sprzęt medyczny, w tym reduktory tlenu. Ponadto wojewoda zadeklarował, że brakujące wyposażenie przekaże z RARS.
Jak informuje Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce, pierwszy moduł szpitala tymczasowego będzie mógł zostać uruchomiony w przyszłym tygodniu. Na początku placówka będzie dysponować liczbą ok. 40 łóżek dla pacjentów z COVID-19.