Więcej

    Szczepionki Moderny są już w Polsce. Jaka jest ich skuteczność?

    Pierwsza partia szczepionek na COVID-19 opracowanych prze firmę Moderna trafiła do Polski. 29 tys. dawek zostanie rozdysponowanych do szpitali węzłowych na terenie całego kraju.

    We wtorek, 12 stycznia do Polski dotarła pierwsza partia szczepionek firmy Moderna. Jak poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski, 29 tys. dawek preparatu jest weryfikowane pod kątem zachowania właściwej temperatury podczas transportu. Po pozytywnej weryfikacji szczepionki będą dysponowane do szpitali węzłowych znajdujących się na terenie kraju.

    – Kolejna dostawa szczepionek Moderny spodziewana jest za dwa tygodnie – przekazał Kuczmierowski.

    Do końca stycznia Polska ma otrzymać 70 tys. dawek szczepionki Moderny. Szacuje się, że do końca pierwszego kwartału do Polski dotrze aż 840 tys. dawek.

    – W kolejnych miesiącach, kwartałach spodziewamy się większych dostaw i na to liczymy. Szczepionki sukcesywnie będziemy wydawać do szpitali – poinformował prezes ARM.

    Szczepionka Moderny, podobnie jak preparat koncernu Pfizer i BioNTech jest szczepionką RNA i wymaga podania dwóch dawek; druga dawka może zostać podana  po upływie 28 dni. Przeprowadzone badania wykazały skuteczność u osób powyżej 18 r. ż. na poziomie 94,1 proc.

    Szczepionka Moderny wykazuje  podobne działanie i skutki uboczne jak ta opracowana przez Pfizer i BioNTech, ale jest łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu.

    – To jest szczepionka, która ma trochę bardziej łaskawe warunki przechowywania, bo można ją przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni, czyli tym takim klasycznym zimnym łańcuchu, przez nawet 30 dni, więc to jest bardzo dla nas wygodne – powiedział Kuczmierowski.

    Zgodnie z wcześniej opracowanym system dystrybucji, połowa dawek zostanie przekazana do punktów szczepiennych, a pozostała część pozostanie w Agencji Rezerw Materiałowych, aby ograniczyć ryzyko braku preparatu na podanie drugiej dawki szczepionki. W przypadku opóźnień w dostawach szczepionki, do punktów szczepiennych zostaną przekazane dawki przechowywane w ARM.

    Decyzja o tym, jakie szczepionki trafią do danego punktu szczepiennego będą podejmowane centralnie. Preparat z Moderny będzie dostarczany do Polski raz na dwa tygodnie, z kolei szczepionka Pfizer i BioNTech jest transportowana co tydzień.

    Prezes ARM poinformował, że za kilka tygodni do Polski mogą również zostać dostarczone szczepionki opracowane wspólnie przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

    Jak informowała Europejska Agencja Leków (EMA) wniosek o warunkowe dopuszczenie kolejnej szczepionki do powszechnego stosowania będzie rozpatrywany w przyspieszonym trybie. Wydanie opinii o kolejnej szczepionce jest planowane na 29 stycznia.

    Jak przekazał Michał Kuczmierowski, pierwsza dostawa szczepionek firmy AstraZeneca jest spodziewana w przeciągu tygodnia od dopuszczenia preparatu do użytku.

    Źródło: tvn24.pl

    WiadomościSzczepionki Moderny są już w Polsce. Jaka jest ich skuteczność?