W poniedziałek rząd rozpocznie konsultacje ze środowiskiem medycznym w sprawie szczepionki na koronawirusa. Wspólnie z medykami i instytucjami leczniczymi zostanie ustalony program szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że w poniedziałek, 7 grudnia rząd rozpocznie konsultacje ze środowiskiem medycznym w celu ustalenia programu szczepień przeciw COVID-19. Na ten moment wiadomo tylko, że jako pierwsi szczepionkę otrzymają pracownicy służby zdrowia.
Kolejność podawania szczepionki zostanie szeroko omówiona ze specjalistami.
– Zdaniem niektórych ekspertów powinno się iść kluczem grup zawodowych, inni uważają, że powinno się szczepić grupami wiekowymi – powiedział Michał Dworczyk.
W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki wskazał, że jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia. Następnie szczepionkę otrzymają pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także osoby starsze i funkcjonariusze służb mundurowych. Prezes Rady Ministrów poinformował również, że polski rząd zamówił 45 mln dawek szczepionki.
W piątek, plan szczepień na koronawirusa przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. W pierwszej kolejności szczepionka zostanie podana lekarzom i pracownikom medycznym. Szacuje się, że będzie to ok. miliona osób.
W następnej kolejności zaszczepieni zostaną mieszkańcy domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-leczniczych, czyli ok. 150 tys. osób. W dalszej kolejności są osoby powyżej 75 roku życia, których jest ok. 3 mln.
– Po tej grupie będziemy szczepić młodszych emerytów, najpierw grupę 70-74+, potem 65-69 lat. Następnie mundurowych różnych formacji – policję, wojsko, WOT. W dalszej kolejności myślimy o zaszczepieniu pracowników sektorów strategicznych odpowiedzialnych za dostawy prądu, gazu wody – mówił minister zdrowia.
Od piątku, 4 grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął nabór placówek leczniczych do Narodowego Programu Szczepień na COVID-19, które stworzą sieć punktów szczepiennych. Celem jest stworzenie ok. 8 tys. punktów, przynajmniej po jednym w każdej gminie. Szacuje się, że w programie szczepień zatrudnionych zostanie ok. 40-50 tys. pracowników medycznych.
Źródło: polsatnews.pl