System informatyczny Lotniczego Pogotowia ratunkowego nie działa!

śmigłowiec LPR fot. erwin66as, pixabay

Od 14 lutego nie działają systemy komputerowe LPR. Ratownicy pracują nadal, a śmigłowce latają, ale informacje są przekazywane telefonicznie. Powodem jest atak komputerowy, który od tygodnia paraliżuje system.

To, że system LPR nie działa, stało się powszechnie wiadome dopiero wtedy, gdy padł system informatyczny numeru alarmowego 112, choć obie awarie nie mają ze sobą nic wspólnego. już 14 lutego pracownicy działu IT dzwonili do wszystkich stacji LPR w kraju, by wyłączyły serwery. Od 16 lutego w Polsce obowiązuje stan alarmowy ALFA-CRP, jednak nie został on wprowadzony z powodu ataków na system LPR i system numeru 112, tylko z powodu konfliktu na Ukrainie.

Awarię spowodował atak złośliwego oprogramowania ransomware, który zaszyfrował dane na dyskach i sprawił, że system stał się bezużyteczny. Jak doszło do wpuszczenia ransomware’a do systemu? Według nieoficjalnych informacji to któryś z pracowników miał kliknąć na załącznik maila, niczego nie podejrzewając. Który ransomware zaatakował system? Nie wiadomo.

Zazwyczaj w takich sytuacjach włamywacze kontaktują się z zaatakowanym i żądają okupu, ale w tym przypadku wszystko wskazuje na to, że LPR zamiast płacić, zamierza postawić system na nowo. Najwyraźniej jednak nie jest to łatwe, skoro system nie działa od tygodnia. To może oznaczać, że ransomware zaatakował też backupy.

Ponowne uruchomienie systemu to zresztą nie koniec problemów – włamywacze mogli przecież ukraść dane. Jeśli do tego doszło, to nie wiadomo, które dane padły ich ofiarą, a przede wszystkim – co włamywacze z nimi zrobią.

Jednak ratownictwo medyczne to jedna z tych branż, która ma opracowane scenariusze działań w sytuacjach kryzysowych – także tych, gdy nie ma łączności. Dlatego potrafi sobie poradzić i w sytuacji ataku ransomware – bo tak został zaprojektowany. Nie bez powodu w nazwie ma „ratunkowe”.

Dlatego śmigłowce LPR nadal pełnią służbę tak jak zawsze i niewielkie wydłużenie czasu przekazywania informacji nie wpływa znacząco na ich pracę, choć oczywiście nieco ja komplikuje. Ale ratownicy dają radę.

Źródło: niebezpiecznik.pl
Podziel się: