Starcia z policją podczas uroczystości w rocznicę katastrofy w Smoleńsku

fot. arembowski - pixabay.com

Od wczesnych godzin porannych w całej Polsce odbywają się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W planach jest składanie kwiatów, msza święta oraz przemowy polityków. W Warszawie, w okolicy pl. Piłsudskiego odbywają się demonstracje. Policja informuje o pierwszych osobach zatrzymanych.

Jak informuje Onet, o godzinie 9:00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się oficjalne uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w nich m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele rządu i Sejmu. Najpierw odczytano listę wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej Elżbieta Witek i wicemarszałkowie izby uhonorowali pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, składając kwiaty pod sejmowymi tablicami.

https://twitter.com/EdwardJas7/status/1380757877397323785

Przed tablicami pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, które znajdują się kompleksie Ministerstwa Obrony Narodowej kwiaty złożył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1380754716716589061

W okolicy centralnych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej zebrała się grupa protestujących przedsiębiorców, która postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec obecnej polityki rządu. Jak poinformowała ”Gazeta Wyborcza”, na którą powołuje się Onet, policja otoczyła demonstrantów i przez megafon prosiła o rozejście, przypominając, że zgromadzenie jest nielegalne.

Podczas strać z policją zatrzymany został Paweł Tanajno. Jak donosi ”Gazeta Wyborcza”, mężczyzna został powalony na ziemię, a następnie zaprowadzony do radiowozu i wywieziony z miejsca, w którym odbywał się protest.

”Policjanci KSP prowadzą działania na ulicach Warszawy. Niestety jest już pierwszy zatrzymany. Powodem jest naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. Policjanci użyli ŚPB w postaci kajdanek i siły fizycznej” – informowała przed godziną 9:00 w mediach społecznościowych stołeczna policja.

Godzinę później przekazano, że w związku z protestami, zatrzymano kolejne osoby. ”Policjanci podejmują zdecydowane działania wobec osób naruszających prawo. Są kolejni zatrzymani. Ponownie mamy do czynienia z naruszeniem nietykalności, a także znieważeniem policjanta i odmową podania danych” – informowała policja.

Katastrofa w Smoleńsku, do której doszło 10 kwietnia 2020 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Zginęło wówczas 96 osób, w tym para prezydencka. Kwiaty przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu złożył w sobotę urzędujący prezydent Andrzej Duda.

– Upamiętniamy ludzi, którzy lecieli tam, by oddać chwałę bohaterom. I to był najważniejszy cel tamtej misji. Dlatego dziś nasze obchody są takie ważne. Na pewno pandemia ma wpływ na przebieg dzisiejszych obchodów. Wspólna obecność ofiar w samolocie jest świadectwem wspólnoty. To byli ludzie, którzy byli z różnych środowisk, ale w tej sprawie byli jedni. Udali się razem do Katynia przez Smoleńsk także po to, by pokazać jedność naszego społeczeństwa – powiedział prezydent na Wawelu.

 

Podziel się: