Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą zmiany uchwały śmieciowej

Część spółdzielni mieszkaniowych z Warszawy zaskarżyła do Sądu Administracyjnego uchwałę śmieciową, która uzależnia opłatę za od zużycia wody. Prezesi spółdzielni nazywają taki system rozliczania niesprawiedliwością. Ich zdaniem, w niektórych przypadkach może wzrosnąć o tysiąc złotych miesięcznie.

Prezes Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga” Andrzej Półrolniczak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, na którą powołuje się TVP Info, że uzależnienie za wywóz odpadów od ilości zużytej wody budzi kontrowersje. Zdaniem Półrolniczaka, takie rozwiązanie nie jest oparte na rzetelnej kalkulacji. Nie pokazuje w sposób jasny i klarowny słuszności podwyżek za wywóz nieczystości.

– Nie spełnia wymogów rzetelnej kalkulacji, która by w sposób jasny, czytelny i dokładny pokazywała, dlaczego te opłaty muszą tak bardzo wzrastać i czy są słuszne i uzasadnione. Takiej kalkulacji w uzasadnieniu do tych uchwał uważamy, że brakuje – powiedział cytowany przez TVP Info Półrolniczak.

W przeciągu ostatnich trzynastu miesięcy to już druga opłaty za wywóz odpadów. Średnia opłata kształtuje się na poziomie 150-180 zł.

Podobnego zdania są władze spółdzielni ”Służew nad Dolinką. Prezes Grzegorz Jakubiec złożył już w tej sprawie wniosek do Sądu Administracyjnego. Jak mówi, taki system rozliczenia wywozu odpadów generuje wysokie dysproporcje w opłatach i rodzi dużą niesprawiedliwość.

Jak wskazuje prezes spółdzielni „Służew nad Dolinką”, w uchwale nie została określona górna opłaty za wywóz odpadów. Jego zdaniem rozliczając się na podstawie zużycia wody, można zapłacić tysiąc, a nawet dwa tysiące złotych miesięcznie. W skali tak dużego miasta jakim jest , osób pokrzywdzonych przez takim system rozliczania mogą być tysiące. W spółdzielni zarządzanej przez Jakubca, największa opłata wyniesie 1020 zł miesięcznie.

– W naszym przekonaniu jest to, po pierwsze, nie tylko niesprawiedliwe, ale i krzywdzące, bo może zrujnować finansowo wiele rodzin. Po drugie uważamy, że jest to niezgodne z prawem – powiedział Jakubiec.

Jak informuje TVP Info, pod listem otwartym przeciwko nowej uchwale śmieciowej podpisało się już kilkadziesiąt spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Zasadność naliczania opłat w oparciu o zużycie wody kwestionuje również Okręgowa w Warszawie, która w sprawie uchwały złożyła już dwie skargi do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zdaniem prokuratura Skrzyniarza, ” Stołecznego Warszawy podejmując decyzję o uchwaleniu opłat za gospodarowanie odpadami dopuściła się szeregu naruszeń prawa materialnego, a także konstytucji. Te naruszenia prawa materialnego są związane są z samymi uchybieniami związanymi z ustawą o gospodarowaniu odpadami komunalnymi”.

Administracyjny nie rozpatrzył jeszcze żadnej ze skarg złożonych w sprawie uchwały śmieciowej.

#BejmyFinanseSpółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą zmiany uchwały śmieciowej