Po jedenastu godzinach pracy sejmowa komisja zdrowia przegłosowała poprawki zgłoszone przez kluby poselskie do ustawy dotyczącej walki z koronawirusem.
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia rozpoczęło się w środę o godzinie 14:00. Posłowie rozpatrywali projekty zgłoszone przez kluby parlamentarne Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, związane z walką z pandemią. Część rozwiązań została przyjęta jako poprawki do projektu wiodącego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.
Jesteśmy po nocnej Komisji Zdrowia. Nie pozwoliliśmy kierować do pracy na oddziałach zakaźnych np. lekarek, które są matkami z małymi dziećmi. Przepisy dotyczące służb obejmą też strażników miejskich. Duża cześć poprawek została przez PiS odrzucona. Przed nami drugie czytanie.
— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) October 22, 2020
Wśród przyjętych rozwiązań jest między innymi projekt zgłoszony przez Lewicę dotyczący odmowy sprzedaży produktów osobom niezasłaniającym ust i nosa w sklepach.
Hanna Gill-Piątek w imieniu ruchu Polska 2050 zgłosiła poprawkę dotyczącą uposażenia strażników miejskich i gminnych prowadzących działania w związku z walką z koronawirusem. Zgłoszony i przyjęty projekt zakłada wypłatę pełnego uposażenia strażnikom przebywającym na kwarantannie bądź w izolacji domowej.
Z kolei Koalicja Obywatelska zgłosiła projekt zapisu, aby w przypadku niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa samorządy mogły dokonywać zamówień na usługi z pominięciem przepisów prawa w zakresie zamówień publicznych. W takich przypadkach samorząd będzie jedynie zobowiązany do tego, aby w terminie 14 dni od dokonania zamówienia opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej dane firmy lub osoby, z którą zawarł umowę.
Posłowie przyjęli zapis umożliwiający zatrudnianie lekarzy spoza Unii Europejskiej. Komisja zaakceptowała również poprawkę, która pozwoli wykonywać obowiązki dyspozytora medycznego i ratownika medycznego pielęgniarkom bez wymaganego 5-letniego doświadczenia. Jedynym wymogiem będzie posiadanie kierunkowego wykształcenia oraz posiadanie prawa do wykonywania zawodu.
Podczas posiedzenia komisja przyjęła wniosek mówiący o tym, że za zgodą wojewody podmioty uczestniczące w walce z pandemią nie będą podlegały przepisom prawa budowlanego oraz planowani i zagospodarowania przestrzennego.
Kolejna przyjęta poprawka dotyczyła tworzenia szpitali tymczasowych, które nie będą musiały stosować się do zapisów rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Poszerzono również katalog osób mogących pobierać wymazy na obecność koronawirusa o osoby “współpracujące z systemem ratownictwa medycznego oraz współpracujące albo będące ratownikami w systemie ministra obrony narodowej”. Taki zapis pozwoli na skierowanie do punktów pobierania wymazów żołnierzy, a personel medyczny do szpitali.
Wśród poprawek, które nie uzyskały akceptacji sejmowej komisji zdrowia znalazł się między innymi zapis umożliwiający wojewodzie skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii posłów i senatorów. Wojewoda nie będzie mógł również oddelegować do pracy osób wykonujących zawód medyczny, które opiekują się dzieckiem poniżej 14 roku życia.
Źródło: tvn24.pl