wtorek, 5 grudnia, 2023

Rząd wprowadza zmiany w Narodowym Programie Szczepień

Premier Mateusz przyznał, że obietnica zaszczepienia 6 mln obywateli do końca pierwszego kwartału została właśnie spełniona. Jak zapowiedział szef rządu, do końca sierpnia zostaną wszyscy, którzy chcą przyjąć szczepionkę.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier zdradził, że postawił ministrom za cel wykonywanie 10 mln szczepień miesięcznie. Jego osiągnięcie zależy w dużym stopniu od dostaw szczepionek i braku opóźnień w realizowaniu dostaw. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, Polska będzie mogła szybko i skutecznie walczyć z epidemią koronawirusa.

– Jest niezwykle ważne, żebyśmy cały ten system jednocześnie w sposób odpowiedzialny i solidarny przygotowali tak, by móc zaszczepić jak największą część społeczeństwa. Najważniejsze jest, aby ten program przebiegał sprawnie – powiedział premier cytowany przez Business Insider Polska.

Jak przekazał pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, do tej pory największym wyzwaniem była dostępność szczepionki i terminowe dostawy preparatów do Polski. Teraz musimy skupić się na wydajności programu szczepiennego.

W kwietniu Polska powinna otrzymać ponad mln dawek szczepionki na . Deklaracje producentów mówią nawet o 7 mln.

W celu przyspieszenia akcji szczepiennej, rząd zamierza uruchomić dodatkowe punkty szczepienne. W każdym powiecie, jeden zostanie włączony do systemy szczepiennego. Ponadto będą mogli wykonywać samodzielni medyczny i pielęgniarki. Dodatkowo rząd zamierza uruchomić punkty szczepienne drive-thru. W drugim kwartale do programu szczepiennego zostaną również włączone zakłady pracy.

Przyspieszona zostanie również  kwalifikacja na oraz zwiększona liczba osób uprawnionych do kwalifikacji i wykonania szczepienia.

Od kwietnia ulegnie zmianie harmonogram szczepienny. Od 12 kwietnia rozpocznie się rejestracja na szczepienie osób urodzonych w 1962 r. Przez kolejne dwa tygodnie rejestrować się będą mogły kolejne roczniki – każdego dnia, kolejny rocznik. W specjalnych przypadkach – kiedy liczba osób chętnych do rejestracji będzie bardzo wysoka, lub kiedy zabraknie chętnych, rząd będzie reagował elastycznie.

Jak zapowiedział szef KPRM, w maju powinna zostać uruchomiona rejestracja dla wszystkich osób chętnych.

– Zrezygnowaliśmy z etapów II i III w celu przyspieszenia wprowadzamy od razu szczepienia populacyjne. Ten cel, który pan premier wyznaczył, osiągniemy i do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich chcących zaszczepić się ów – powiedział Dworczyk.

Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień, nie ma i nie będzie możliwości wyboru preparatu. Każda z dostępnych w Polsce szczepionek jest bezpieczna. Z koeli minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że najważniejsze jest wykorzystanie wszystkich dostępnych preparatów, aby przyspieszyć akcję szczepienną.

– Szczepienia są światełkiem, dają nadzieję, że w najbliższych miesiącach perspektywa przywracania normalności będzie do nas wracać – zaznaczył Niedzielski.

W kwietniu do Polski dotrze pierwszy transport szczepionki . To czwarty preparat dopuszczony przez Komisję Europejską do szczepień populacyjnych. Aktualnie w Polsce dostępne są szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech, Moderny oraz firmy AstraZeneca.

#BejmyNEWSRząd wprowadza zmiany w Narodowym Programie Szczepień