Rząd otrzymał deklarację kościoła o przestrzeganiu restrykcji

arcybiskup Stanisław Gądecki fot. Archidiecezja Poznań źródło: tenpoznan.pl

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że władze kościoła zapewniły o przestrzeganiu wprowadzanych obostrzeń, w tym limitu wiernych.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia przypomniał o rozmowach prowadzonych przez przedstawicieli rządu z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim. Rozmowy te dotyczyły limitu wiernych mogących jednocześnie przebywać w świątyni, a także rygorystycznego przestrzegania obostrzeń wprowadzanych w związku z pandemią.

Jak zapewnił Adam Niedzielski, ze strony władz kościoła padła jasna deklaracja o pilnowaniu przestrzegania reżimu sanitarnego dotyczącego limitu wiernych. Działanie kościoła nie może ograniczać się wyłącznie do wywieszenia informacji na drzwiach o obowiązujących restrykcjach. Muszą to być działania bardziej realne i skuteczne.

”Kościół zadeklarował nie pasywne, tylko aktywne przestrzeganie limitów, które zostały wprowadzone” – zapewnił szef resortu zdrowia.

Wcześniej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apelował o przestrzeganie limitu wiernych w świątyniach. Prosił również o bezwzględne zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni w kościołach. Abp Gądecki prosił wiernych, aby zachowywali w obiektach sakralnych wymagany dystans społeczny.

Od soboty, 27 marca w kościołach zacznie obowiązywać nowy limit – 1 osoba na 20 m kw., przy jednoczesnym zachowaniu odległości 1,5 m między sobą.

Podziel się: