Rosjanie próbowali wypłacić w Polsce 2 mln euro. Transakcję zablokowały banki

pieniądze, euro fot. M. Posemuckel, pixabay

Tuż po inwazji Rosji na Ukrainę dyplomaci z ambasady Rosji w Warszawie próbowali wypłacić w gotówce ponad 2 mln euro. Ale transakcję uniemożliwiły banki i Generalny Inspektor Informacji Finansowej. 

Generalny Inspektor Informacji Finansowej nadzoruje operacje finansowe w Polsce i interweniuje w takich przypadkach, w których zachodzi podejrzenie prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Zainterweniował także przy próbie wypłaty pieniędzy ambasady rosyjskiej przez jej dyplomatów. Chcieli podjąć z konta ambasady 2 mln euro, ale wypłata została zablokowana.

Ambasada Rosji zapytana o te transakcję stwierdziła, że nie ma żadnych komentarzy dla mediów w tej sprawie. Ministerstwo Finansów, bo w jego ramach funkcjonuje GIIF, poproszone o komentarz w tej sprawie poinformowało jedynie, że „GIIF na bieżąco realizuje zadania związane ze stosowaniem szczególnych środków ograniczających, o których mowa w rozdziale 10 ustawy z 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”.

Źródło: TVN24
Podziel się: